Naga MarketsBank Rezerwy Australii utrzymuje stopy procentowe, ale przygotowuje się do zakupu obligacji
Philip Lowe, gubernator RBA

Podczas wtorkowej sesji inwestorzy obserwujący bacznie rynek dolara australijskiego nie mogą przejść obojętnie obok napływu danych płynących od Banku Rezerwy Australii (RBA). Podczas wtorkowego posiedzenia Bank Rezerw utrzymał oficjalne stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, deklarując jednocześnie ponowne rozpoczęcie skupowania obligacji rządowych, aby utrzymać koszty zaciągania pożyczek na rekordowo niskim poziomie.

  • RBA utrzymał oficjalną stopę procentową na poziomie 0,25 proc
  • Prawdopodobnie przez jakiś czas konieczne będzie fiskalne, monetarne wsparcie
  • W kolejnych dniach bank centralny podejmie działania wznawiające zakup obligacji
  • Gospodarka Australii przechodzi przez bardzo trudny okres

RBA podkreśla, że dalsze wsparcie gospodarki przez Bank Centralnego jest celem nadrzędnym

Pierwszy komunikat Banku Centralnego był jasny: spowolnienie gospodarcze Australii i światowych rynków jest widoczne, jednak jego skala nie była tak wyraźna, jak pierwotnie obawiał się tego bank. Z przemówienia gubernatora Banku Rezerwy Australii wynika również, że bazowy scenariusz banku, który zakładał, że gospodarka australijska skurczy się w tym roku o 6 proc., a następnie wzrośnie o 5 proc. w 2021 roku nadal jest aktualna.

Przez kolejne lata jednak bank centralny mierzyć się będzie z kolejnym problemem – stopą bezrobocia, która w tym roku jeszcze może osiągnąć na wet 10 procent. Wdrażane jednak środki zaradcze RBA mają na celu amortyzowanie tego problemu i zamiarem banku jest doprowadzenia w ciągu najbliższych lat do spadku bezrobocia do 7 procent.

Jednak to co interesuje w tym momencie najbardziej inwestorów to zapowiedziane utrzymanie oficjalnej stopy procentowej na poziomie 0,25 proc oraz deklaracja skupowania obligacji rządowych, aby utrzymać koszty zaciągania pożyczek na rekordowo niskim poziomie.

Prawdopodobnie przez jakiś czas konieczne będą bodźce fiskalne i monetarne, biorąc pod uwagę perspektywy dla gospodarki i rynku pracy“. Jak podkreśla gubernator RBA, przyszłość gospodarcza nadal jest niepewna i dalsze bodźce są konieczne. Z tego powodu bank centralny nadal angażuje się w dalsze rządowe programy wykupu obligacji, ponieważ rentowność referencyjnej stopy procentowej pożyczek wzrosła.

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD). Co dalej?

wykres Kurs dolara australijskiego AUDUSD H4 04.08.2020
Kurs dolara australijskiego AUDUSD H4 04.08.2020

Tymczasem kurs dolara australijskiego zdaje się nie reagować jeszcze tak optymistycznie. Wsparcie na poziomie 0.70730 zostało utrzymane i wszystko wskazuje na to, że dalsze wzrosty będą możliwe, jednak wcześniej, rynek musi zmierzyć się z zakresem średniej kroczącej.

Jeśli dalsza stymulacja działać będzie pozytywnie na rynek, czego aż tak bardzo póki co po pierwszej reakcji pary AUDUSD nie widać – rynek ten szansę na na ponowne testy zakresu 0.7200 – 0.72200. W ciągu najbliższych sesji rynek dolara australijskiego ma zatem szansę na test górnych ograniczeń obecnego ruchu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here