Naga Marketspinezka wbita w australięBank Rezerw Australii (RBA) po raz kolejny w tym miesiącu obniżył stopy procentowe, by przeciwdziałać negatywnym skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2. Dołączył tym samym do banków centralnych na całym świecie, w tym Rezerwy Federalnej. Ponadto, RBA zdecydował się na luzowanie ilościowe (QE), po raz pierwszy w historii. Kurs dolara australijskiego (AUDUSD) umacnia się po decyzji RBA.


Obniżka stóp procentowych, QE i inne środki wsparcia gospodarki

Gubernator Banku Rezerw Australii Philip Lowe ogłosił szereg ważnych inicjatyw wspierających australijską gospodarkę i system finansowy. Większość tych inicjatyw nie budzi jednak zaskoczenia, rynki spodziewały się takich kroków.

Stopy procentowe zredukowane zostały o 25 punktów bazowych, do poziomu 0,25%. Co więcej, stopy nie wzrosną, dopóki Rada nie uzna, że ​​poczyniono postępy w kierunku pełnego zatrudnienia, a inflacja utrzyma się w przedziale 2–3%.

Wyznaczono również docelowy poziom rentowności trzyletnich australijskich obligacji rządowych na poziomie około 0,25%. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez zakupy na rynku wtórnym, które rozpoczną się od piątku.

Wspieranie miejsc pracy, dochodów i przedsiębiorstw głównym priorytetem RBA

RBA wprowadzi także terminowe narzędzie finansowania systemu bankowego, ze szczególnym wsparciem kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ustanowienie salda rozliczeń walutowych RBA na poziomie 10 p.b. ma natomiast ograniczyć koszty dla systemu bankowego, które wystąpią po zastosowaniu opisanych środków.

“Priorytetem dla Banku Rezerw jest wspieranie miejsc pracy, dochodów i przedsiębiorstw, tak aby po ustąpieniu kryzysu zdrowotnego kraj był dobrze przygotowany do silnego ożywienia” – czytamy w oświadczeniu RBA.

Zapewnienie płynności rynkom finansowym

Australijski bank centralny będzie również zapewniał płynność krajowym rynkom finansowym, przeprowadzając do odwołania miesięczne i trzymiesięczne operacje repo w ramach codziennych operacjach rynkowych. Ponadto, Bank będzie przeprowadzał długoterminowe operacje repo o sześciomiesięcznym terminie zapadalności lub dłuższym przynajmniej raz w tygodniu, tak długo jak będzie to uzasadnione przez warunki rynkowe.

“Różne elementy tego pakietu wzmacniają się nawzajem i pomogą obniżyć koszty finansowania w całej gospodarce oraz wspierać udzielanie kredytów, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom” – napisano w oświadczeniu RBA.

Kurs dolara australijskiego odrabia straty po decyzji banku centralnego

W nocy sporo się działo na parze walutowej AUDUSD, gdzie po godzinie 1. czasu polskiego, kurs dolara australijskiego zaliczył silne osunięcie, po którym powstało dno przy 0,5506. Jednakże oświadczenie RBA pozytywnie wpłynęło na notowania Aussie, ponieważ znaczną część strat udało już się odrobić, a notowania wróciły ponad wsparcie przy 0,57.

Jeśli cena na koniec dnia utrzyma się ponad wspomnianym wyżej wsparciem, wzrośnie prawdopodobieństwo korekty ostatniej wyprzedaży. Kluczowy opór przy tym scenariuszu znajdziemy w okolicach okrągłego poziomu 0,60.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej AUDUSD - 19 marca 2020 r.
Wykres dzienny pary walutowej AUDUSD – 19 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here