Naga MarketsRBA tnie stopy procentowe
RBA tnie stopy procentowe

Dzisiaj o 04:30 naszego czasu Bank Rezerw Australii (RBA) publikował wyniki swojego ostatniego posiedzenia. Jak czytamy w oświadczeniu dotyczącym stóp procentowych, przedstawiciele banku centralnego zdecydowali się na cięcie stopy cash rate o 25 punktów bazowych. W związku z tym znalazła się na rekordowo niskim poziomie 2.25%.


Pełną treść oświadczenia podsumowującego decyzję polityki monetarnej znaleźć można na stronie Banku Rezerw Australii. Decyzja wchodzi w życie od jutra (4 lutego 2015). Poniżej prezentujemy natomiast skrótowe podsumowanie najważniejszych informacji, które znalazły się w oświadczeniu prezesa banku – Glenna Stevensa.

Cięcia stóp mają wspierać popyt

RBA twierdzi, że dzisiejsze cięcie stopy cash rate o 25 punktów bazowych ma doprowadzić do pobudzenia oraz wsparcia krajowego popytu. Bank od dłuższego czasu obserwuje spadek wzrostu gospodarczego poniżej dotychczasowych średnich poziomów i słabą dynamikę zapotrzebowania rynkowego.

Poprzez obniżenie jednej z oficjalnych stóp banku centralnego pobudzona ma zostać nie tylko dynamika gospodarcza, ale również docelowe przedziały inflacyjne zgodne z założeniami RBA.

AUD nadal zbyt drogi

Słowa te powtarzane są przez Glenna Stevensa jak mantra. Pomimo dynamicznych spadków cen ropy i metali oraz słabej koniunktury na rynku towarowym co prowadzi do silnej deprecjacji dolara australijskiego, zdaniem RBA waluta jest nadal wyceniana zbyt wysoko i estymatory jej fundamentalnej wartości wskazują, że dalsze osunięcia w stosunku do głównych walut G10 pozwolą zbilansować krajową gospodarkę.

Co jeszcze znajdujemy w oświadczeniu?

Oprócz tego Glenn Stevens stwierdza, że wzrost sektora produkcyjnego przez pewien czas utrzyma się poniżej trendu. Delikatnie w górę pójść może również poziom bezrobocia – przekraczając wcześniejsze projekcje.

RBA ma jednak zamiar pracować z innymi organami regulacyjnymi, aby obniżyć negatywne skutki tych zmian. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli banku to w przeciągu 1-2 lat inflacja powinna powrócić na właściwe tory.

Decyzja RBA zaskoczyła rynki – AUD/USD w dół

Według ankiet przeprowadzonych przez Reutersa, Bank Rezerw Australii miał się wstrzymać z cięciem stóp procentowych w tym tygodniu. Zaledwie kilku ekonomistów zwróciło uwagę na fakt, że będzie to możliwe w trakcie lutowego spotkania.

Rynek nie wycenił więc tej decyzji, co przerzuciło się na silny ruch spadkowy na dolarze australijskim, szczególnie w stosunku do USD.

AUDUSDH4 03.02

Kurs przed decyzją powoli odbijał od dołków z zeszłego tygodnia (0.77188), by ostatecznie na wysokości 0.78166 runąć dynamicznie w dół i zatrzymać się na 0.76488, czyli 170 pipsów niżej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here