Naga MarketsHaitong Bank obniża rekomendację dla Banku Pekao do NEUTRALNIE z Kupuj oraz cenę docelową do 105,40 PLN wobec 123,5 PLN wcześniej. Wycena uwzględnia spodziewaną stratę spółki z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 2,5 PLN na akcję, czyli 2,3 proc. Akcje banku straciły prawie 12 proc. w ciągu miesiąca, czyli więcej niż indeks WIG Banki.

Miały na to wpływ ostatnie zmiany w zarządzie, w tym nieoczekiwana rezygnacja prezesa tuż po konferencji dotyczącej aktualizacji strategii na 2020 r., na której obniżono założenia dotyczące wskaźnika rentowności kapitału własnego (ROE).Zwracając uwagę na pozytywne aspekty, analitycy Haitong Bank uważają, że pozycja Banku Pekao jest wystarczająco dobra, by radził sobie lepiej niż rynek. Zwracają uwagę na znacznie niższe niż w przypadku konkurencji zaangażowanie w kredyty walutowe, na przyzwoitą stopę dywidendy na 2020 r. na poziomie 6,6 proc. A także na wdrożony program cięcia kosztów, który powinien pozwolić spółce na osiągnięcie wzrostu zysku netto w 2020 r. o 14 proc. r/r, podczas gdy średnio dla rynku jest to wzrost o 4 proc. r/r.

Z drugiej strony analitycy wskazują na rosnące ryzyko związane z kwestiami właścicielskimi, wysokie oczekiwania rynku i słabsze od oczekiwanych wyniki sprzedaży w segmencie detalicznym.Haitong Bank zaktualizował swoje prognozy dotyczące zysków na lata 2019-2021 o kilka czynników. Pierwszym z nich są lepsze niż oczekiwano wyniki spółki za trzeci kwartał 2019 r. Drugi to oczekiwane konsekwencje wyroku TSUE w sprawie zwrotu konsumentom prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów, co będzie miało negatywny wpływ – słabnący wraz z upływem czasu – na przychody odsetkowe netto w wysokości ok. 100 mln PLN rocznie.

Trzecim czynnikiem są wyższe wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (o ok. 70 mln PLN rocznie). Czwartym i ostatnim czynnikiem jest spodziewane stopniowe tworzenie rezerw na wypadek mniej korzystnych orzeczeń sądów w sprawie kredytów walutowych, tu analitycy oczekują 38 mln PLN (ok. 1 proc. portfela) w czwartym kwartale 2019 r. i 76 mln PLN (2 proc. portfela) w kolejnych latach.Analitycy skorygowali swoje prognozy zysku netto na lata 2019-21 odpowiednio o -2/-9/-6 proc. Prognozy Haitong Bank dotyczące zysku netto w latach 2019-21 wynoszą obecnie odpowiednio 2,19 mld PLN, spadek 4 proc. r/r, 2,49 mld PLN, wzrost o 14 proc. r/r i 2,72 mld PLN, 9 proc. wzrost r/r. Prognozy analityków dotyczące zysku netto na lata 2019-21 są poniżej konsensusu o odpowiednio 3/5/4 proc. Pekao jest obecnie wyceniane wskaźnikiem P/E na 2020 r. w wysokości 10,2x, co oznacza 12-proc. dyskonto w porównaniu do innych polskich banków, dla których wynosi on 10,9x.

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Sytuacja na wykresie:

Notowania spółki spadają od dłuższego czasu. Test poprzedniego dołka zapewne wywoła niewielką korektę, w dłuższym terminie nadal jednak obowiązuje tendencja spadkowa.

pekao

Czytaj także: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here