Naga MarketsBank Pekao szacuje spadek wyników. Na wykresie walka o wybicie oporu Kurs akcji jednego z największych polskich banków, spółki PEKAO, rósł podczas wczorajszej sesji o około 4,71%. Akcje drożały o 2,70 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 60,30 zł. Jest to mocny wynik na tle tracącego wczoraj 0,07% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 60 zł. W sumie od początku bieżącego roku kurs spółki spadł o ponad 50%.

  • Bank Pekao oszacował spadek wyników po obniżce stóp procentowych
  • Kurs spółki nadal jednak w dobrej formie
  • Na wykresie próba wybicia ważnego oporu

Atak na kluczowy opór

Dobre nastroje na giełdach, a także w sektorze bankowym mogą zaskakiwać z powodu praktycznie znikomej reakcji na niedawne ścięcie stóp procentowych przez RPP. Skoro banki tak szybko wracają do wzrostów może to oznaczać, że już chyba nikt nie spodziewa się kolejnej interwencji RPP, co w sumie ma swoje uzasadnienie. Gorzej być więc nie może i warto zacząć wyceniać poprawę w przyszłości – takim rozumowaniem kieruje się rynek. Na wykresie zaczyna się atak na opór przy 62,50 zł. Jeżeli sektor utrzyma formę, powinno dojść do wybicia, a wtedy kolejnym celem będzie domknięcie luki przy 75 zł.

bank pekao 9.06.2020
Notowania Banku Pekao 9.06.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Obniżka stóp procentowych pogorszy wyniki

Trzy obniżki stóp procentowych, przeprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) od marca do maja br., zmniejszą wynik finansowy netto Grupy Banku Pekao w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 pb, podał bank. “Szczególnie istotne znaczenia mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej w Polsce o obniżce stopy referencyjnej 17 marca 2020 roku, 8 kwietnia 2020 roku oraz 28 maja 2020 roku (łącznie o 140 punktów bazowych, do obecnego poziomu 0,1%).

Powyższe trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę” – czytamy w komunikacie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here