Naga MarketsBank PekaoBank Pekao obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -3,5% z -4% oczekiwanych przed publikacją danych o PKB za II kw. br., podał bank. Ekonomiści przewidują, że spadek PKB będzie płytszy w III i IV kw. – odpowiednio: -4% i -3,5% – niż w II kw. (-8,2%).

Bank Pekao obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -3,5%

“Lipcowe dane wysokiej częstotliwości wskazują na szybkie odbicie aktywności gospodarczej po zniesieniu obostrzeń epidemicznych. Płytszy od oczekiwań spadek PKB w II kw. 2020 oraz zachęcający początek III kw. 2020 powodują, że rewidujemy prognozę spadku PKB w 2020 r. do 3,5% z 4,4% oczekiwanych wcześniej. Prognoza pozostaje obarczona wysoką niepewnością, a kluczowym ryzykiem pozostaje przebieg epidemii COVID-19” – czytamy w raporcie miesięcznym banku.

Analitycy podkreślają, że spadek PKB w II kw. 2020 r. (-8,2% r/r) okazał się płytszy od ich oczekiwań.

“Okres największych obostrzeń epidemicznych przyniósł jednak dwucyfrowe spadki konsumpcji i inwestycji (o 10,9% r/r w obu przypadkach). Jak należało oczekiwać największe spadki aktywności miały miejsce w przypadku usług (zakwaterowanie i gastronomia, transport i magazynowanie). Odbicie koniunktury po złagodzeniu obostrzeń było dynamiczne, jednak w sierpniu nieco straciło na dynamice. Pogorszyły się nieco nastroje konsumenckie. Jednocześnie obserwujemy solidne odbicie aktywności przemysłowej oraz eksportu.  Spodziewamy się, że III kw. 2020 przyniesie odbicie PKB o ponad 5% kw/kw w ujęciu odsezonowanym. W ujęciu rocznym oznacza to spadek PKB w III kw. 2020 o ok. 4% r/r” – czytamy dalej.

Według Pekao, zachęcające sygnały, dotyczące odbicia koniunktury, sugerują, że skala spadku aktywności może być nawet niższa. Z drugiej strony wygasa wsparcie ze strony środków publicznych (tarcza finansowa), co może przełożyć się na wolniejsze tempo ożywienia w kolejnych miesiącach.

Te artykuły również Cię zainteresują

“W całym 2020 r. spodziewamy się recesji rzędu 3,5%, a największym problemem będzie zapewne utrzymujący się głęboki spadek inwestycji w związku z niepewnością co do perspektyw rozwoju epidemii i tym samym przyszłej koniunktury” – podsumowali.

Analitycy prognozują, że w całym 2020 r. popyt krajowy zmniejszy się o 4,7%, konsumpcja prywatna spadnie o 2,4%, a inwestycje – o 12,3%.

W 2021 roku spodziewają się odbicia gospodarczego – ze wzrostem PKB sięgającym 5,2%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here