Naga MarketsKurs Pekao w dół w poniedziałek 2 grudniaSzacujemy, że klienci z sektora MŚP posiadają jeszcze rezerwy finansowe, jako, że napływa do nas stosunkowo mało wniosków o odroczenie spłaty rat kredytowych, poinformowała ISBnews wiceprezes Pekao Magdalena Zmitrowicz. Bank wkrótce uruchomi gwarancje płynnościowe, również te związane z zapłatą za produkty i usługi.

Bank uruchamia gwarancje płynnościowe

Myślę, że tarcza PFR da małym i średnim firmom nieco oddechu i ewidentnie wpłynie na poprawę ich płynności. Oczywiście, oferowane zwolnienie z płacenia ZUS-u, pożyczki i zabezpieczenia gwarancyjne są istotne, ale program daje im dojście do tzw. ‘żywego pieniądza’, który będą mogli przeznaczyć na spłatę zobowiązań czy pensje dla pracowników – powiedziała ISBnews Zmitrowicz.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zapowiedział, że już wkrótce ruszy projekt tarczy finansowej, która wesprze płynność firm cierpiących z powodu COVID-19.

Jak podkreśliła wiceprezes, Pekao już wcześniej zaczęło przygotowywać swoich klientów na wprowadzenie tarczy.

Nasi doradcy proaktywnie dzwonili do klientów, mówiąc im, że program jest procesowany i że wkrótce będzie można wnioskować o taką pomoc, przekierowując ich na stronę internetową Polskiego Funduszu Rozwoju. Zależy nam, aby jak największa liczba naszych klientów skorzystała z tego wsparcia – powiedziała wiceprezes.

Aby umożliwić wnioskowanie o subwencję klientom nieposiadającym konta w banku, Pekao wprowadził do oferty zdalne zakładanie rachunku dla firm. Duże spółki z kilkuosobową reprezentacją będą mogły zdalnie otworzyć konto, w ramach procesu doradca zadzwoni do każdego reprezentanta spółki i sprawdzi jego tożsamość za pomocą wideoweryfikacji, a umowa zostanie podpisana w bankowości internetowej  poprzez kod SMS.

W Pekao została także uruchomiona pożyczka ekspresowa SMEX, do której dostęp mają klienci banku wybrani na podstawie zaawansowanych metod oceny zdolności kredytowej.

To nasz kolejny produkt zabezpieczony gwarancjami – w tym przypadku de minimis. Zależy nam na możliwie najszybszym wsparciu naszych klientów, stąd nie wymagamy przedstawienia dokumentów finansowych oraz dodatkowych zabezpieczeń – wskazała Zmitrowicz.

Jak podkreśliła wiceprezes Pekao, istotną pomocą jest także odroczenie spłaty rat oferowane przez wszystkie krajowe banki.

Skala złożonych wniosków o odroczenie spłat kredytu w MŚP nie jest duża, co świadczy o rezerwach finansowych, które firmy jeszcze posiadają – zaznaczyła Zmitrowicz.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać także z gwarancji Banku Gospodarstwa Polskiego oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. W Pekao już wkrótce dostępny będzie najszerszy pakiet gwarancji COSME, cały czas na rynku pojawiają się nowe produkty gwarancyjne.

Za chwilę będziemy uruchamiać szybkie gwarancje płynnościowe. Chcemy także w przeciągu kilku dni uruchomić gwarancje związane z zapłatą za produkty i usługi – na rynku występuje niepewność, przedsiębiorcy obawiają się o płatności ze strony kontrahentów, więc wymagają płatności z góry lub przedpłaty – temu ma właśnie służyć taki produkt – powiedziała wiceprezes.

W jej ocenie, rola banków w tym kryzysie jest bardzo duża, ponieważ to one powinny wspierać klientów w ich decyzjach finansowych.

Nasi doradcy są zawsze w kontakcie ze swoimi klientami i analizują rozwiązania, które można im zaoferować. Staramy się być jeden krok do przodu, gdy zwrócą się z prośbą o pomoc i już wtedy wiedzieć, jak możemy im pomóc. Taki bieżący kontakt pozwala nam mieć nam ogląd na gospodarkę i podpowiadać odpowiednie rozwiązania – podsumowała Zmitrowicz.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here