Naga MarketsBank PBS w Sanoku zawieszony. Nie działają bankomaty, klienci nie mogą korzystać z placówkiBankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) w Sanoku. Powodem takiej decyzji była zła sytuacja kapitałowa banku. Klienci nie mogą wypłacać pieniędzy z bankomatu, korzystać z kart debetowych ani placówki PBS w Sanoku z uwagi na czasowe zawieszenie. Taka sytuacja ma potrwać do wtorku, 21 stycznia br.

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zapadła 15 stycznia, a dziś BFG przejął kontrolę nad bankiem i wyznaczył administratora. Jakie ma to skutki dla klientów?

Depozyty klientów detalicznych i MMŚP są bezpieczne

W ramach działań restrukturyzacyjnych, Bank Nowy BFG S.A., który działa jako bank pomostowy przejmie w weekend wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i małych oraz średnich przedsiębiorstw (MMŚP). Ci klienci mogą być spokojni, ponieważ ich pieniądze nie zostaną utracone, a Bank Nowy BFG S.A. będzie dalej prowadził dla nich rachunki.

Gwarancja depozytów w banku pomostowym pozostaje na niezmienionych zasadach, co oznacza bezpieczeństwo środków na rachunkach do równowartości 100 tysięcy euro. Do Banku Nowego BFG S.A. przeniesione zostaną także kredyty.

Czasowe zawieszenie dostępu do bankowości internetowej, bankomatów PBS i korzystania z kart płatniczych wynika z przyczyn technicznych związanych z przeniesieniem działalności do banku pomostowego. Klienci mają być ponownie obsługiwani od 21 stycznia.

Restrukturyzacja albo upadek

Restrukturyzacja PBS okazała się konieczna, by zapewnić kontynuację obsługi klientów i chronić depozyty jednostek samorządu terytorialnego. W przeciwnym razie doszłoby do upadku banku, a depozyty nie byłyby w żaden sposób chronione.

Co jednak sprawiło, że zdecydowano się wdrożyć tak drastyczne środki? Bank PBS wykazał ujemną wartość kapitałów własnych banku w przygotowanym przez niezależną firmę szacunku aktywów i pasywów.

“Dlatego nieprzeniesiona do Banku Nowego BFG S.A. część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, a także dużych firm, zostanie finalnie utracona. Pokrycie straty kosztem właścicieli i niektórych wierzycieli jest warunkiem zaangażowania środków BFG i przeprowadzenia restrukturyzacji. Stosując przymusową restrukturyzację chronimy istotną część depozytów jednostek samorządu terytorialnego”  – tłumaczył Mirosław Panek, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here