Naga MarketsPolityka monetarna Bank of Japan zależna jest od wciąż niskiego poziomu stóp procentowych na świecie oraz niskich rentowności obligacji państwowych. Jednak zdaniem analityków Saxo Bank, kolejne dwanaście miesięcy będzie inne. Jak kształtować się będzie wycena USDJPY w trakcie 2018 roku? 


W momencie gdy poziom inflacji rośnie, w górę pójdą również rentowności japońskich papierów bezpiecznych. To spowoduje, że jen zanurkuje, tracąc do większości z walut G10. Ostatecznie Bank of Japan będzie musiał ponownie uciec się do narzędzi w stylu QE – przekonują analitycy Saxo Bank.Polityka kontroli poziomu rentowności japońskich obligacji rządowych od zawsze była luksusem opartym na zmianach w poziomie stóp procentowych gdzieś poza granicami Japonii. W końcu dalszy wzrost poziomu rentowności obligacji reszty świata oraz utrzymujący się bat nad dziesięcioletnimi obligacjami japońskiego rządu sprawiłby, że cała presja zostałaby przetransferowana w stronę jena.

Skorzystaj z podobnych komentarzy Dużych Graczy odbierz darmowy Big Bank Report

BoJ już dwukrotnie w ciągu tego roku był zmuszony bronić swojego poziomu rentowności japońskich obligacji. Jednak patrząc na historię takich działań jesteśmy przekonani, że takie ograniczenia są podobne do zasad – stworzone po to by je łamać. Świat wchodzi w rok 2018 całkowicie pozbawiony strachu przed ryzykiem inflacji – przekonują w swoim raporcie analitycy banku. To ryzyko natomiast rośnie – proporcjonalnie do rozmiarów spadku wolnych mocy przerobowych w kluczowych branżach w Chinach oraz sztucznym podtrzymywaniu wyceny juana przez PBoC.

Zdaniem analityków Saxo Bank USDJPY ma spore szanse na test okolic 150.00 w trakcie 2018 roku. Po wszystkim para powinna powrócić w pobliże równego poziomu 100.00

Wraz z wzrostem poziomu inflacji oraz rentowności (szczególnie amerykańskich) obligacji BoJ przypomina dziecko podcinające gałąź na której siedzi. Próba zwiększenia presji na rynek poprzez delikatne przesunięcie granicy poziomu rentowności JGB przypomina natomiast wymianę piły na większą. Na fali krytyki obecnego kształtu polityki BoJ, pomimo równoczesnej przewagi konkurencyjnej (i garści problemów dla importerów) jaką daje słaby jen Bank of Japan zostanie zmuszony do powrotu do polityki miękkiego luzowania ilościowego i obrony przed niekontrolowanym wzrostem rentowności obligacji rządowych. Rok 2018 przyniesie więc najprawdopodobniej powrót USDJPY w okolice 150.00, a kapitulacja BoJ zepchnie parę z powrotem w rejon 100.00 – konkluduje bank.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here