Naga Markets
Bank of England Inflation Report - Citi, Barclays, Commerz, Danske
Źródło Fotolia.com

13.11.2013

Dziś pierwsze skrzypce na rynku gra Inflation Report w wydaniu Bank of England, po publikacji którego (11:30 PL) wystąpi prezes BoE, pan Mark Carney.Bank Anglii zapowiedział wcześniej, że nie podniesie stóp procentowych, dopóki stopa bezrobocia nie osiągnie poziomu 7.0% (obecnie 7.7%), a wyznaczony próg jest jedynie sygnałem do rewizji polityki monetarnej i nie oznacza automatycznej podwyżki. Z tego analitycy wywnioskowali, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w UK może mieć miejsce w 2015 lub nawet 2016 – prognozy BoE mówią, że w tym roku zostanie osiągnięty wskazany próg bezrobocia. Nawiasem mówiąc, już jutro (czwartek) czeka nas kolejny odczyt stopy bezrobocia.

Obecnie ekonomiści zastanawiają się, czy nagłe ożywienie gospodarcze i gwałtowny wzrost sprawią, że prognozy banku ulegną zmianie, a oczekiwania rynków co do ścieżki stóp procentowych w przyszłości przesuną się na bliższy termin.

CNBC cytuje Marka Carney’a w wywiadzie z końca października, w którym ten mówi, że MPC nie chce zacieśniać polityki monetarnej dopóki nie ujrzą rzeczywistego momentum w gospodarce.

“We’re not going to look to tighten monetary policy until we see real traction and momentum in this recovery that has been sustained for some time”

Po czym uzupełnia, że jeśli nawet stopa bezrobocia osiągnie wskazany próg 7%, to MPC może dalej powiedzieć, że teraz chcą zobaczyć 6.5%. Pan Carney zwrócił też uwagę na fakt, że Fed wywołał ‘histerię zwijania’ (“taper tantrum” gdzie w j. angielskim “temper tantrum” to napad złości). Analitycy przeto spodziewają się, że BoE będzie powściągliwy w swoich oświadczeniach i wystąpieniach, żeby nie rozpalić niepotrzebnie nadziei inwestorów.

Co może się zatem wydarzyć na Forex? Jaki będzie skutek nadchodzącego Inflation Report?

NED

Na ten temat rozpisały się niektóre banki:

Citi sprzedaje EUR/GBP i pisze: “Inwestorzy spodziewają się, że raport o inflacji BOE (w skrócie IR) w środę będzie zawierał poprawione prognozy gospodarcze w obliczu utrzymującego się ożywienia gospodarczego oraz inflacji. Niektórzy członkowie MPC już podkreślali szybszą niż zakładana poprawę na rynku pracy w UK i problem jaki to stwarza to dla projekcji banku. Fakt, że MPC dostrzega szybszy przyrost zatrudnienia na długo przed prognozami podsyca nadzieje na wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych. W wyniku tego, wyższe stopy krótkoterminowe mogą wspierać funta przeciwko EUR.

Barclays również sprzedaje EUR/GBP twierdząc: “Uwaga skupia na nowym zestawie prognoz makroekonomicznych zawartym w IR, zwłaszcza jeśli chodzi o projekcje stopy bezrobocia. Oczekujemy, że MPC zrewiduje krótkoterminową ścieżkę stopy bezrobocia niżej, a także może oświadczyć, że osiągnięcie stopy bezrobocia na poziomie 7.0% może nastąpić wcześniej niż zakładano jeszcze w sierpniu. (…)”

Commerz Bank sprzedaje EUR/GBP na górkach i uzasadnia: “Funt osłabł dziś [wczoraj – przyp. tłum.] w wyniku słabszych niż oczekiwano odczytów inflacji, co wsparło obawy, że luźna polityka monetarna w wydaniu BoE zostanie utrzymana. Kontrując intuicję uważamy, że pierwsza reakcja była niepoprawna. Spadek inflacji zwyczajnie podniesie rzeczywiste rentowności w UK (…). Raport o inflacji może podnieść prognozy PKB na 2014 rok. Zatem kombinacja umiarkowanej inflacji i lepszych prognoz gospodarczych doprowadzi do wzrostu wartości funta.”

Danske Bank także sprzedaje EUR/GBP wywodząc: “Pozytywny IR wydaje się być już w cenie (…). W związku z danymi IMM (International Monetary Market w ramach CME) pozycje na GBP wydają się być neutralne, przeto jest dużo miejsca na otwieranie kolejnych longów na GBP. W związku z tym preferujemy sprzedaż EUR/GBP, jako że spodziewamy się dalszego słabnięcia EUR po ostatnim zaskakującym cięciu stóp procentowych w ECB, a z kolei jesteśmy bykami na GBP przed raportem IR.”Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here