Naga Markets

Bank of America identyfikuje kolejną bańkę na rynkach!Pojawiła się kolejna bańka dzięki kryzysowi w sektorze bankowym, który doprowadził już do upadku trzech amerykańskich banków regionalnych. Analitycy Bank of America pod przewodnictwem Michaela Hartnetta twierdzą, że fundusze rynku pieniężnego są nowym gorącym aktywem. Wskazują, że aktywa zarządzane przez fundusze pieniężne przekroczyły już 5,1 biliona dolarów, co oznacza wzrost o ponad 300 miliardów dolarów w ciągu ostatnich czterech tygodni. Wskazali również największe tygodniowe przepływy gotówki od marca 2020 r., największy w historii sześciotygodniowy napływ gotówki oraz największy tygodniowy odpływ obligacji o ratingu inwestycyjnym od października 2022 r.

Rynki przestają panikować, kiedy banki centralne wchodzą w fazę paniki

Podczas ostatnich dwóch gwałtownych wzrostów aktywów funduszy rynku pieniężnego — w 2008 i 2020 r. — Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe. Michael Hartnett – przełożony analityków BofA powiedział że „rynki przestają panikować, kiedy banki centralne zaczynają panikować” i zauważył, że wzrost nagłych pożyczek Fed w oknie dyskontowym w przeszłości miał miejsce w okolicach wystąpienia dużego dołka giełdowego.Aktywa rynku pieniężnego
Aktywa rynku pieniężnego. Źródło: BofA Investment Strategy, Bloomberg

Tym razem różnica polega na tym, że inflacja jest faktem, a rynki pracy, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach uprzemysłowionych, pozostają wyjątkowo silne. Zespół Bank of America naliczył w tym roku już 46 podwyżek stóp procentowych na świecie, w tym przez Narodowy Bank Szwajcarii po uratowaniu Credit Suisse w zeszłym tygodniu.

Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Historia, według zespołu BofA, mówi, aby sprzedać ostatnią podwyżkę stóp procentowych. „Rynki kredytowe i giełdowe są zbyt chciwe na obniżki stóp procentowych i nie boją się recesji” – mówią. W końcu, kiedy banki pożyczają od Fed w sytuacji awaryjnej, zaostrzają standardy udzielania pożyczek, co z kolei skutkuje mniejszą pożyczką, a to prowadzi do mniejszego optymizmu małych firm, co ostatecznie pęka na rynku pracy.

Rentowność obligacji TMUBMUSD10Y i amerykańskie kontrakty terminowe na akcje ES00, spadły nieznacznie na koniec tygodnia.


exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBlok po 22 – 27 marca 2023: EUR/USD, USD/JPY
Następny artykułInwestowanie pasywne, czy aktywne? Świat ETF-ów może cię zaskoczyć
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.