Naga MarketsBank of America: EUR/USD 1.25 na koniec 2014 roku!

27.12.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
“Co musi się stać by EUR/USD dotarło do 1.25 w 2014?” – zastanawiają się analitycy Bank of America.

Bank of America: EUR/USD 1.25 na koniec 2014 roku!
EUR/USD miesięczny – opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

“USD miało dobry, choć nie spektakularny, rok – albo rósł albo spadał nieznacznie względem większości głównych walut. USD spadł około 2.5% do EUR rok do roku. Choć nie jest to dużo, to spadek ten był wielkim zaskoczeniem biorąc pod uwagę niedźwiedzie oczekiwania ekonomistów odnośnie EUR, które również podzielaliśmy. Co się stało i co ten fakt oznacza dla prognoz na 2014?” – pyta BofA.

“Sprawy często wyglądają na oczywiste kiedy patrzy się wstecz. Dobra passa EUR przeciw USD w tym roku była napędzana normalizacją niezwykle wysokiej premii za ryzyko. Inwestorzy weszli w 2013 rok z niedowartościowanymi pozycjami w aktywach europejskich (akcje i obligacje), które zbywali przez większość 2011 i 2012 – alokacja w akcje z rynków europejskich krajów rozwiniętych była na najniższym poziomie podczas, udział w rynku US najwyższy od 10 lat (wykres 7.). Odwracanie tych pozycji, gdy premia za ryzyko malała, wzmocniło popyt na EUR (wykres 8.).”

Bank of America: EUR/USD 1.25 na koniec 2014 roku!
Wykresy 7 i 8, źródło: Bank of America via eFXnews.
Kliknij by powiększyć!

“Jednakże wyjaśnienie oparte na przetasowaniach portfolio może dobiegać końca. Europejskie rynki akcji wzrosły do poziomów najwyższych od 2007 roku. Co bardziej istotne zniżka wartości europejskich aktywów z 2011-12 roku niemal zniknęła.”

“Przy normalizacji premii za ryzyko w Europie, spodziewamy się, że różnica w stopach procentowych zyska na znaczeniu jako siła napędowa EUR/USD (wykres 11.). Na którą część krzywej rentowności inwestorzy powinni zwracać największą uwagę? (…) By EUR/USD osiągnęło 1.25 (nasza prognoza na koniec 2014), trzeba aby 2y2y forward na USD spadł poniżej 2y2y forward na EUR o około 100 punktów bazowych (wykres 12.). Czy to możliwe? Uważamy, że tak.”

Bank of America: EUR/USD 1.25 na koniec 2014 roku!
Wykresy 11 i 12, źródło: Bank of America via eFXnews.
Kliknij by powiększyć!

“Uważamy, że w 2014 roku inflacja w US i EMU będzie szła podobną drogą, przez co na znaczeniu zyska dywergencja między polityką banków centralnych.”

Polecam także: Barclays o przyszłej polityce ECBConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

  1. Oni o umocnieniu Dolara mówią od pół roku – kiedyś trafią 😉 Jedno trzeba im przyznać są konsekwentni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here