Naga Marketsdolar nowozelandzkiBank Rezerw Nowej Zelandii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na rekordowo niskim poziomie 1,75 proc. na posiedzeniu zakończonym 27 marca. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami. Decydenci spoglądając na gospodarkę patrzyli na nią dość optymistycznie i niedoszacowali skali i siły spowolnienia.


Biorąc pod uwagę słabsze globalne prognozy gospodarcze, w szczególności wśród niektórych kluczowych partnerów handlowych, w tym Australii, Europy i Chin, oraz zmniejszenie tempa wydatków krajowych, bardziej prawdopodobny kierunek dla dalszego ruchu na stopie procentowej, to jej obniżka – czytamy w komunikacie.

Jak podał RBNZ hamująco na spowolnienie w 2019 roku w Nowej Zelandii mają działać utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz zwiększone wydatki rządowe i inwestycje. Niskie stopy procentowe i dalszy wzrost zatrudnienia powinny wspierać wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe. Wydatki rządowe na infrastrukturę, mieszkania i płatności transferowe również wspierają popyt krajowy – podano do wiadomości po decyzji.

Niemniej jednak finalnie był to dość gołębi przekaz zwłaszcza, że rynek nie oczekiwał forward guidance w postaci przekazu, że prawdopodobnie kolejnym ruchem na stopie procentowej będzie jej cięcie. W rezultacie RBNZ dołącza do gołębiego FEDu, a kurs NZDUSD spadł w rejon technicznego wsparcia.

Wykres NZDUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Można podsumować to też tym, że mamy obecnie do czynienia z walką o to, który z banków centralnych będzie pierwszy luzować politykę monetarną, co może przekładać się na pojedynek dwóch słabych walut z punktu widzenia rynku stopy procentowej.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here