Naga MarketsGreame Wheeler, gubernator RBNZ, jest wysoce rozczarowny sytuacją, która miała miejsce
Greame Wheeler, gubernator RBNZ, jest wysoce rozczarowny sytuacją, która miała miejsce

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), potwierdził w czwartek, że zaskakująca marcowa decyzja o obniżce stóp procentowych wyciekła przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Wszystko za sprawą dziennikarzy, którzy standardowo otrzymali dostęp do tej informacji wcześniej.


Briefing za zamkniętymi drzwiami

9 marca, bank centralny przeprowadził specjalne spotkanie dla mediów i analityków, przed upublicznieniem informacji dotyczących decyzji w sprawie stóp procentowych. Uczestnicy tak zwanego „lockup’u” musieli wcześniej zdać swoje telefony komórkowe i urządzenia umożliwiające dostęp do Internetu. Otrzymywali je ponownie dopiero po upublicznieniu decyzji przez bank.

Te artykuły również Cię zainteresują
Specjalne dochodzenie w sprawie pokazało (o którego rozpoczęciu informowaliśmy w drugiej połowie marca), że informacja o cięciu oficjalnej stopy bankowej (OCR) o 25 punktów bazowych do poziomu 2.25% została przekazana przez reportera Newshub Mediaworks współpracownikom znajdującym się w głównej siedzibie podmiotu. Wiadomość następnie udostępniono blogerom ekonomicznym, którzy zaalarmowali RBNZ o wycieku. Sprawdź oficjalne oświadczenie polityki pieniężnej z marca.

Gubernator RBNZ – Greame Wheeler – stwierdził, że wyciek „jest poważnym i budzącym spory zawód naruszeniem wielu lat wspólnego zaufania.” Miał dodatkowo stworzyć nierówną przewagę na rynkach finansowych. „Jestem poważnie zawiedziony faktem, że informacja wyciekła wewnętrznie, a potem została rozprzestrzeniona” – dodał Wheeler.

Bank Nowej Zelandii twierdzi, że wyciek nie miał bezpośredniego wpływu na rzeczywiste notowania rynków finansowych, w tym dolara nowozelandzkiego. Podejmując jednak specjalne środki ostrożności instytucja zawiesza „lockup’y” i od teraz media oraz analitycy będą otrzymywali informacje w tym samym czasie co cały rynek.

Co pokazują wykresy?

Przesuwając wykres NZD/USD na interwale M1 do tego wydarzenia, rzeczywiście ciężko dopatrzeć się podejrzanych ruchów. Świeca jednominutowa o zakresie prawie 140 pipsów rozrysowała się dopiero w momencie oficjalnego opublikowania danych – wcześniej nie widać nietypowego zachowania rynku.

NZDUSD M1
NZDUSD M1

Na AUD/NZD gdzie przybyło ponad 210 pipsów sytuacja wygląda podobnie. Zastanawiająca może być jedynie dłuższa świeczka na minutę wcześniej, skierowana jest jednak w stronę niezgodną z decyzją RBNZ.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sprawdź spready par NZD dostarczane przez FxPro[/pullquote]

AUDNZD M1
AUDNZD M1

Jak myślicie. Czy ktoś rzeczywiście mógł wykorzystać przeciek dla swoich celów i fizycznie zarobić na silnych ruchach?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZnaczny spadek wolumenu FX w Japonii
Następny artykułScenariusze techniczne dla CAD/JPY
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here