Naga MarketsBank Norwegii może być jedynym bankiem centralnym z grupy krajów rozwiniętych, który zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w pierwszym kwartale tego roku albo nawet w pierwszym półroczu. Po dzisiejszej decyzji w sprawie stóp procentowych oczekiwano niewiele, a mianowicie, że Norges Bank utrzyma główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Warto przypomnieć, że NB obniżał poziom stóp w ostatnim cyklu systematycznie od maja 2011 roku z poziomu 2,25 proc. do 0,5 proc. w marcu 2016 roku. Dopiero we wrześniu 2018 bank centralny podniósł oprocentowanie do obecnych 0,75 proc.


Stopy procentowe Banku Norwegii

Po dzisiejszej decyzji bank centralny uznał, że inflacja jest nieco wyższa od pierwotnie zakładanego poziomu, powtarzając prognozy dotyczące stopniowych podwyżek stóp procentowych. Bank Norwegii tym samym potwierdził, że następna podwyżka powinna mieć miejsce w marcu. Szef NB Oystein Olsen powiedział na konferencji prasowej, że ogólnie rzecz biorąc nowe informacje wskazują, że prognozy dotyczące przyszłej polityki monetarnej niewiele się zmieniły od czasu grudniowego posiedzenia.

Prognoza dla stóp procentowych w Norwegii. Źródło: Trading Economics

Zatem stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej przez Bank Norwegii może być wystarczające do tego, aby korona norweska  umocniła się względem pozostałych głównych walut w najbliższych kwartałach zwłaszcza, jeśli NB będzie jedynym jastrzębiem.

Wykres kursu pary USDNOK, interwał tygodniowy. Źródło: platforma Conotoxia


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here