Naga MarketsBank Millennium był wczoraj jedną z najsilniejszych spółek w indeksie mWIG40Słabe nastroje na europejskich rynkach akcji w środę (DAX -2,5%) po południu poprawił nagły spadek cen gazu, gdzie traderzy doświadczyli prawdziwego rollercoastera. Po wzroście notowań TTF do ponad 140 EUR/MWh (+22%), po południu ceny spadły o 30%. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest „gotowy do ustabilizowania cen energii” poprzez zwiększenie dostaw gazu. W Europie to paliwo, które „zamyka” system energetyczny w wielu krajach.

Bank Millennium odnotował 7-procentowy wzrost

Stąd notowania energii na zachodzie przekroczyły….300 EUR/MWh przy ok. 140 EUR/MWh w Polsce. Niemniej w kraju kluczowa była decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych o 40pb, która napłynęła na rynek o 15:20. Takiego ruchu nie spodziewał się nikt z ponad 20 ekonomistów (konsensus wskazywał na listopad). To pierwsza podwyżka stóp od maja 2012 i zapewne nie ostatnia. Inwestorzy w dużej mierze antycypowali taki scenariusz. Banki są najlepszym sektorem na GPW w październiku. Do decyzji zyskiwały ponad 7% MTD, a wczoraj dołożyły blisko 4%.Tym samym mBank (+9,4%) i Millennium (+7%) pociągnęły mWIG40 1,5% wyżej i indeks ma już tyko niecałe 5% do swojego ATH. W WIG20 też najlepsze okazały się banki, ale przy 14% wyprzedaży LPP (po wynikach) duży indeks zakończył dzień 0,6% pod kreską. Mimo lepszych nastrojów w II części sesji DAX zanotował spadek o 1,5%. Z kolei na NYSE po kiepskim starcie kluczowe indeksy zamknęły się kolorem zielonym. Oprócz kryzysu energetycznego i wpływu na inflację, inwestorzy żyją batalią w Kongresie o podniesienie limitu zadłużenia. Republikanie zaproponowali Demokratom porozumienie.

Nie rozwiązuje ono problemu, ale odsuwa go w czasie do grudnia. Wg. sekretarza skarbu J. Yellen pieniądze na finansowanie rządu skończą się ok. 18.10. Tym samym dziś nastroje na rynkach są lepsze. Większość azjatyckich giełd zanotowała wzrosty, a kontrakty na DAX zyskują ponad 1% wzrost. 

Autor: Krystian Brymora, analityk BDM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen gpw | akcje orange | cena ropy | kurs kuny chorwackiej | mbank akcje wykres | pkobp kurs akcji | mbank notowania |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here