Naga Marketsflaga LitwyLitewski bank centralny zaktualizował swoją pozycję dotyczącą kryptowalut i początkowych ofert monet (ICO). To kolejne oświadczenie wydane przez Bank Litwy w tej kwestii. Pierwsza publikacja miała miejsce w październiku 2017 roku, a następnie kilkukrotnie dokonywano zmian. Dokument określa, w jakiś sposób i na jakich zasadach uczestnicy rynku finansowego mogą tworzyć kryptowalutowe fundusze inwestycyjne.

Uczestnicy rynku finansowego nadal nie mogą używać krypto

Najnowsza publikacja Banku Litwy nie zmienia podstawowych zasad dotyczących działań na rynku kryptowalutowym. Uczestnicy rynku finansowego nadal powinni oddzielać działalność związaną z usługami finansowymi od tych powiązanych z cyfrowymi aktywami. Nie mogą również brać udziału w aktywnościach dotyczących kryptowalut ani świadczyć usług z tego zakresu.Nowe zasady nadal nie pozwalają uczestnikom rynku finansowego otrzymywać zapłaty w bitcoinach i innych kryptowalutach, ale zezwalają na korzystanie w tym celu z usług firm trzecich. Płatności na konta mogą być dokonywane jedynie za pomocą fiatów.

Pozycja banku umożliwia obecnie tworzenie funduszy finansowych zawierających cyfrowe aktywa dla inwestorów branżowych. Uczestnicy rynku nie mogą przyjmować kryptowalut z obowiązkiem ich spłaty z lub bez odsetek. Bank podkreśla również, że rynek finansowy nie może emitować pożyczek w kryptowalutach ani przyjmować ich jako zabezpieczenia, chyba że są one uważane za papiery wartościowe.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Litwa stawia na regulacje

W październiku ubiegłego roku litewscy regulatorzy zorganizowali seminarium poświęcone „zagrożeniom i potencjalnym korzyściom” ICO dla gospodarki kraju. Władze następnie podkreśliły, że wysoka wartość obrotów ICO – 500 mln EUR w ciągu poprzedniego półtora roku – wymagała stosowania bardziej rygorystycznych mechanizmów zwalczania nadużyć finansowych. Zauważono, że „według statystyk dotyczących ICO, Litwa jest jednym ze światowych liderów z największym na całym świecie, 305% wzrostem rynku.”

W czerwcu ubiegłego roku Litwa opublikowała nowe kompleksowe „wytyczne” dotyczące ICO. Obejmując szeroki zakres aspektów regulacyjnych, w tym podatkowych, księgowych i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), ustawodawcy zdawali sobie sprawę z tego, że token ICO „przyznający zyski lub prawa do zarządzania” jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy zalicza się do grona papierów wartościowych.

 

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here