Naga MarketsKurs dolara CAD w górę, Bank Kanady zaskoczył rynki w środę!Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się w środę na natychmiastowe zakończenie skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowe (QE) i przesunął datę pierwszej podwyżki stóp procentowych na połowę 2022 roku. Przy silnym wzroście gospodarki, tworzeniu miejsc pracy i bardziej trwałej inflacji, istnieje realna perspektywa podwyżki stóp o 100 pb w przyszłym roku, a kurs dolara kanadyjskiego reagował na te doniesienia sporym umocnieniem.

  • Para walutowa USD/CAD najpierw testowała dwutygodniowe maksima na wysokości 1,2412, aby następnie osunąć się do dołka sesyjnego 1,2300
  • Program QE zakończył się wcześniej niż zakładał rynek, w efekcie czego inwestorzy przyspieszają swoje projekcje pierwszych podwyżek stóp procentowych
  • Dolar kanadyjski cementuje natomiast swoją pozycję popularnego byczego zakładu wśród głównych par walutowych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bank Kanady zapowiada koniec QE i wcześniejsze podwyżki stóp

Przed posiedzeniem spodziewano się, że Bank Kanady zmniejszy skalę cotygodniowych zakupów aktywów z 2 do 1 biliona dolarów i zasygnalizuje, że zostaną one prawdopodobnie zakończone w grudniu. Zamiast tego, otrzymaliśmy zdecydowanie bardziej jastrzębi wynik, z decyzją o natychmiastowym zakończeniu QE i wskazówkami dotyczącymi terminu prawdopodobnej podwyżki stóp procentowych przesuniętymi z drugiej połowy 2022 r. na “środkowe kwartały” 2022 r.Oświadczenie towarzyszące jest bardzo optymistyczne zarówno w odniesieniu do globalnych, jak i krajowych perspektyw gospodarczych. Wzrost kanadyjskiego PKB prognozowany jest na 5% w tym roku, 4,25% w 2022 i 3,75% w 2023, co jest powyżej konsensusu ekonomistów na poziomie odpowiednio 5%, 4% i 2,4%.

– BoC spodziewa się, że wzrost będzie wspierany przez silny popyt konsumencki, inwestycje przedsiębiorstw oraz silny wzrost gospodarczy w USA, który będzie stymulował eksport. Należy również pamiętać, że sektor energetyczny stanowi około 10% kanadyjskiej gospodarki, a wzrost cen będzie stymulował więcej odwiertów – komentuje Francesco Pesole z ING.

Kurs dolara CAD w górę, Bank Kanady zaskoczył rynki w środę!
Miary inflacji kanadyjskiej. Źródło: ING

Bank jest również bardziej ostrożny w kwestii inflacji. Wrześniowy wskaźnik CPI osiągnął 18-letni poziom 4,3% rok do roku, podczas gdy miara bazowa jest na 30-letnim poziomie, a w oświadczeniu przyznano, że presja inflacyjna była “silniejsza i bardziej trwała niż oczekiwano”. BoC podkreśla niedobory siły roboczej w kluczowych sektorach, braki w produkcji i wąskie gardła w transporcie, a rosnące koszty energii mogą jeszcze bardziej podsycić płomień.

Gubernator BoC Tiff Macklem przyznał, że napięcia w łańcuchu dostaw i wąskie gardła w produkcji “nie ustępują tak szybko, jak się spodziewaliśmy”, co oznacza, że inflacja “prawdopodobnie będzie potrzebowała nieco więcej czasu, aby powrócić w dół”.

– Oczekiwaliśmy dwóch podwyżek stóp o 25 pb w drugiej połowie 2022 r., ale biorąc pod uwagę, że trzy podwyżki zostały w pełni wycenione przed dzisiejszą jastrzębią zmianą w komentarzu, będziemy musieli skorygować naszą prognozę. Co istotne, zatrudnienie jest już na rekordowo wysokim poziomie – we wrześniu 2021 r. będzie pracować o 900 osób więcej niż w lutym 2020 r., a sondaże wśród przedsiębiorców sugerują silny apetyt na dalsze zatrudnianie. Problemem jest znalezienie odpowiednich pracowników – dodaje Pesole.

W warunkach dynamicznego popytu wiąże się to z ryzykiem narastania inflacji płacowej, która przyczynia się do bardziej długotrwałej inflacji cen w gospodarce. W związku z tym ryzyko wydaje się coraz bardziej przechylać w stronę podwyżki stóp procentowych przez Bank Kanady o cały punkt procentowy w 2022 r.

– Dzisiejszy przekaz z banku centralnego Kanady wypadł dość “jastrzębio”. Podjęto decyzję o całkowitym (nie etapowym, jak dotychczas) wygaszeniu programu skupu aktywów – dotychczas po redukcji BOC skupował obligacje za 2 mld CAD tygodniowo (co i tak było symboliczną wartością) w porównaniu z tym, co robi chociażby FED. Taki ruch może przybliżać do scenariusza wcześniejszej podwyżki stóp procentowych w 2022 r., czego nie wykluczył sam Tiff Macklem podczas konferencji prasowej. chociaż bazowy scenariusz zakłada, że inflacja w końcu przyszłego roku powróci w stronę celu 2 proc. – komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

Kurs dolara kanadyjskiego. CAD umacnia swoją rolę jako byczy zakład na Forex

USD/CAD gwałtownie spadł po komunikacie BoC, ponieważ połączenie zakończenia QE i przesunięcia terminu podwyżki stóp na “gdzieś w połowie kwartału 2022” znacznie zwiększyło oczekiwania dotyczące zacieśnienia. W momencie pisania tego tekstu implikowane prawdopodobieństwo styczniowej podwyżki stóp o 25 pb wynosi ok. 80%, a w sumie w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyceniane jest pięć podwyżek.

Ekonomiście wątpią jednak, by oczekiwania co do stóp procentowych mogły być jeszcze bardziej jastrzębie, ale kurs dolara kanadyjskiego wyraźnie umocnił swoją rolę jako bardzo atrakcyjny byczy zakład, stojąc po dobrej stronie historii energii i licząc na rychłe zacieśnienie cyklu. Warto uważnie monitorować wskaźniki pozycjonowania, aby sprawdzić, czy loonie nie jest przepełniony spekulacyjnymi nabywcami.

– Patrząc na perspektywy CAD na resztę 2021 r., uważamy, że aby USD/CAD mógł trwale odbić, musiałoby dojść do pewnego pogorszenia nastrojów rynkowych lub korekty cen ropy. Nie spodziewamy się bowiem, by nadchodzący napływ danych z Kanady mógł zaszkodzić loonie lub spowodować znaczące przeszacowanie oczekiwań co do stóp procentowych – podsumowuje Pesole z ING.

Kurs dolara CAD w górę, Bank Kanady zaskoczył rynki w środę!
Wykres USD/CAD, moment reakcji na decyzję Banku Kanady. Źródło: Tradingview.com

Obecnie USD/CAD celuje w 1,23 pod koniec roku, ale biorąc pod uwagę szybszy niż oczekiwano ruch BoC i sezonową słabość USD w grudniu, nie można wykluczyć ryzyka spadku bliżej poziomu 1,20 dol.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: enea cena akcji | kurs dolara do złotówki | enea giełda | pge akcje prognozy | dax prognozy | comarch akcje prognozy | kurs wp |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 27 październik 2021 r.
Następny artykułBank Kanady sporo namieszał na USD/CAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here