Naga MarketsW środowe popołudnie Bank Kanady (Bank of Canada) ogłosił swoją najnowszą decyzję dot. polityki pieniężnej, którą podjęto podczas październikowego posiedzenia BoC. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, członkowie banku postanowili utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25 proc.

  • Bank Kanady utrzymał stopy proc. na niezmienionych poziomach
  • BoC dokonał rekalibracji programu QE
  • Wzrost gospodarczy zależy od rozwoju pandemii
  • Kanadyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 5,5 proc.
  • Gospodarka Kanady ma wzrosnąć w 2021 i 2020 r. o 4 proc.
  • Cel inflacyjny na poziomie 2 proc. uda się osiągnąć dopiero w 2023 r.

Bank Kanady utrzymuje stopy proc. bez zmian

Bank Kanady utrzymał w trakcie październikowego posiedzenia stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Bank kontynuuje również program luzowania ilościowego (QE). DOkonuje on jednak jego rekalibracji, aby skierować zakupy w kierunku obligacji długoterminowych, które mają bardziej bezpośredni wpływ na stopy oprocentowania kredytu, które są najważniejsze dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Jednocześnie całkowite zakupy będą stopniowo zmniejszane do co najmniej 4 miliardów dolarów tygodniowo. Rada Prezesów ocenia, że ​​dzięki tym połączonym korektom program QE zapewni co najmniej taki sam bodziec monetarny jak poprzednio.

Stopy procentowe w Kanadzie, źródło: Forex Factory

Bank Kanady zwraca uwagę, że perspektywy zarówno dla światowej jak i kanadyjskiej gospodarki zmieniły się w dużej mierze zgodnie z przewidywaniami zawartymi w lipcowym Raporcie Polityki Pieniężnej.

– Patrząc w przyszłość, rosnąca ilość zakażeń koronawirusem prawdopodobnie będzie miała wpływ na perspektywy gospodarcze wielu krajów, a wzrost gospodarczy nadal będzie w dużym stopniu zależał od wsparcia politycznego – wskazał BoC w komunikacie dodając, że w czwartem kwartale prawdopodobnie wzrost gospodarczy Kanady znacznie zwolni.

Bank Kanady oczekuje, że po spadku o około 5,5 proc. w 2020 roku, gospodarka Kanady wzrośnie średnio o 4 proc. w 2021 i 2022 r. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zdają sobie jednak sprawę, że w miarę ożywienia, gospodarka nadal będzie wymagać nadzwyczajnego wsparcia w polityce pieniężnej.

Według najnowszych prognoz, cel inflacyjny na poziomie 2 proc. uda się natomiast osiągnąć w sposób trwały dopiero w 2023 roku.

Kurs dolara kanadyjskiego pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/CAD zauważymy, że dolar kanadyjski znacząco osłabia się dziś w stosunku do dolara amerykańskiego. Co ciekawe, deprecjacja CAD nie rozpoczęła się dopiero po publikacji decyzji monetarnej BoC. Tendencję tę dostrzec można bowiem już od wczorajszego wieczoru.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

USDCAD H1

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNWZ Idea Banku postanowiło nie odwoływać Leszka Czarneckiego z rady nadzorczej
Następny artykułWzrost napięć na rynkach – będzie drugi lockdown? (Świat walut)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here