Naga Markets
Tiff Macklem, gubernator Banku Kanady

Bank Kanady (BoC) utrzymał dziś docelową stopę oprocentowania overnight na poziomie 4,5%, najwyższym od czasu kryzysu w 2008 r. Jest to jednocześnie pierwszy brak podwyżki stóp od marca 2022 r. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego (QT). Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynków, a brak podwyżki znacząco podbił kurs USD/CAD, który osiągnął wysoki poziom 1,3780.

Bank Kanady utrzymuje stopy na niezmienionym poziomie 4,5%

Bank of Canada utrzymał dziś swoją docelową stopę overnight na poziomie 4,5%, stopę bankową na poziomie 4,75%, a stopę depozytową na poziomie 4,5%. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego.DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

tradingeconomics.com

Sytuacja gospodarcza na świecie rozwijała się zasadniczo zgodnie z perspektywami przedstawionymi w styczniowym Raporcie o polityce pieniężnej (MPR). Globalny wzrost nadal spowalnia, a inflacja, choć wciąż zbyt wysoka, spada głównie z powodu niższych cen energii. W Stanach Zjednoczonych i Europie krótkoterminowe perspektywy wzrostu i inflacji są nieco wyższe niż oczekiwano w styczniu. W szczególności rynki pracy pozostają napięte i utrzymuje się podwyższona inflacja bazowa. Wzrost w Chinach odbija się w pierwszym kwartale. Ceny surowców ewoluowały mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami Banku, ale siła ożywienia gospodarczego w Chinach i wpływ wojny rosyjskiej na Ukrainie pozostają kluczowymi źródłami ryzyka wzrostowego. Warunki finansowe uległy zaostrzeniu od stycznia, a dolar amerykański umocnił się.

W Kanadzie wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2022 roku ustabilizował się i był niższy niż prognozował Bank. Wraz ze wzrostem konsumpcji, wydatków rządowych i eksportu netto słabszy niż oczekiwano PKB wynikał głównie ze znacznego spowolnienia inwestycji w zapasy. Restrykcyjna polityka pieniężna nadal odbija się na wydatkach gospodarstw domowych, a inwestycje przedsiębiorstw osłabły wraz ze spadkiem popytu krajowego i zagranicznego.

Rynek pracy pozostaje bardzo napięty. Wzrost zatrudnienia był zaskakująco wysoki, stopa bezrobocia pozostaje blisko historycznych minimów, a liczba wolnych miejsc pracy jest wysoka. Płace nadal rosną w tempie od 4% do 5%, podczas gdy wydajność spadła w ostatnich kwartałach.

W styczniu inflacja spadła do 5,9%, odzwierciedlając niższy wzrost cen energii, dóbr trwałego użytku i niektórych usług. Wzrost cen żywności i schronienia pozostaje wysoki, powodując ciągłe trudności dla Kanadyjczyków. Przy słabym wzroście gospodarczym w najbliższych kilku kwartałach oczekuje się, że presja na rynkach produktów i pracy się zmniejszy. Powinno to ograniczyć wzrost płac, a także zwiększyć presję konkurencyjną, utrudniając przedsiębiorstwom przenoszenie wyższych kosztów na konsumentów.

W sumie najnowsze dane pozostają zgodne z oczekiwaniami Banku, że inflacja CPI spadnie do około 3% w połowie tego roku. Miary inflacji bazowej w ujęciu rocznym spadły do około 5%, a miary 3-miesięczne wynoszą około 3,5%. Oba będą musiały jeszcze bardziej spaść, podobnie jak krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne, aby przywrócić inflację do celu 2%.

AVA Trade

W swojej styczniowej decyzji Rada Prezesów wskazała, że spodziewa się utrzymania podstawowej stopy procentowej na obecnym poziomie, pod warunkiem, że rozwój sytuacji gospodarczej będzie zasadniczo zgodny z perspektywą MPR. Na podstawie oceny ostatnich danych Rada Prezesów postanowiła utrzymać główną stopę procentową na poziomie 4,5%. Uzupełnieniem tego restrykcyjnego stanowiska jest zaostrzenie ilościowe. Rada Prezesów będzie nadal oceniać sytuację gospodarczą i wpływ podwyżek stóp procentowych w przeszłości i jest gotowa do dalszego podwyższenia podstawowej stopy procentowej, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby przywrócić inflację do celu na poziomie 2%. Bank pozostaje zdecydowany w swoim zaangażowaniu w przywrócenie stabilności cen dla Kanadyjczyków – napisano w raporcie BoC.

Kurs dolara (USD/CAD) silnie rośnie w reakcji na decyzję Banku Kanady

Notowania pary walutowej USD/CAD wystrzeliły w pierwszej minucie po publikacji decyzji BoC do poziomu oporu 1,3780. Ten krótkotrwały impuls może być kontynuowany biorąc pod uwagę wczorajszy wzrost kursu. W chwili pisania tego tekstu kilka minut pod podwyżce stóp ruch jest częściowo niwelowany. Na chwilę obecną notowania osuwają się w rejon 1,3765, a silna deprecjacja dolara kanadyjskiego wskazuje, że brak podwyżki w Kanadzie zmniejsza atrakcyjność tamtejszego dolara.

Kurs USDCAD na interwale M1, tradingview
Kurs USDCAD na interwale M1, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułS&P 500 i WIG20 przerwały rajd. Czy Powell przedłuży zimę? Odpowiada Michał Palaczyk
Następny artykułGiełda Bitget została oficjalnym sponsorem kobiecej drużyny piłkarskiej Juventusu!
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.