Naga MarketsAuthor: daryl_mitchell
Creative Commons License

Bank Kanady utrzymał nocną stopę procentową na poziomie 1%, podobnież pozostałe stopy zostały bez zmian. Bank w swoim oświadczeniu zauważa, że inflacja pozostaje niska, a rdzeń inflacji ma pozostać ponizej celu 2% w tym roku z uwagi na zastój gospodarczy i podwyższoną konkurencję na rynku detalicznym. Te warunki powinny utrzymać się do początku 2016 roku. Jednakże, zdaniem BoC, osłabienie CAD oraz rosnące ceny energii dla konsumentów wywrą presję wzrostową na inflację pchając ją w kierunku 2% celu w nadchodzących kwartałach.

W odniesieniu do gospodarki globalnej, Bank Kanady przewiduje stopniowe umacnianie wzrostu w miarę, jak przeszkody dla aktywności gospodarczej będą maleć w najbliższych latach. Ożywienie gospodarcze, zdaniem banku, jest na dobrym torze mimo słabszych ostatnio danych spowodowanych głównie nadzwyczaj kiepską pogodą. BoC zauważa kruchość wzrostu gospodarczego Europy wspominając niską inflację czy zagrożenie dla stabilności ze strony Ukrainy i Rosji. W dalszej części oświadczenia pojawia się stwierdzenie, iż Chiny i gospodarki azjatyckie będą nadal rozwijały się w solidnym tempie mimo pewnych obaw o stabilność sektora finansowego w Chinach.

Bank utrzymuje swoje prognozy dotyczące PKB, choć zaznacza, że eksporterzy mają problemy z konkurencyjnością – eksport jest jednym z kluczowych elementów Kanadyjskiej gospodarki. Wzrost popytu na towary produkowane w Kanadzie i wysokie ceny ropy powinny wspomóc inwestycje w rodzimy przemysł i wydobycie, co ma pomóc w przyszłości wzrostowi gospodarczemu wejść na stabilny tor.

BoC dostrzega stopniowe wzmacnianie czynników fundamentalnych napędzających wzrost gospodarczy oraz inflację. Kolejne posiedzenie Banku Kanady w sprawie polityki monetarnej planowane jest na 4 czerwca 2014 roku. Z kolei aktualizacja prognoz ma mieć miejsce 16 lipca 2014.

Oświadczenie Bank of Canada tutaj >LINK<

Technicznie, USD/CAD kończy dzień mocnym akcentem po gwałtownych spadkach z poprzednich 2 tygodni.

USD/CAD 4-godzinny.
Kliknij by powiększyć!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here