Naga MarketsZgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie 1,75%. W reakcji na decyzję oraz oświadczenie polityki monetarnej kurs dolara kanadyjskiego reagował jednak silną deprecjacją, a gołębi wydźwięk informacji przekazanych przez instytucję sprawił, że para walutowa USD/CAD zyskiwała 0,5% wspinając się na najwyższe poziomy w tym roku.


Bank Kanady: gospodarka zostaje w tyle, obecny poziom stóp nie jest już „odpowiedni”

– Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentowa na 1,75 proc., jednak w komunikacie usunął frazę, że obecny poziom oprocentowania jest „odpowiedni”. Według banku dane sugerują, że krótkoterminowe tempo wzrostu jest wątłe, a wydatki konsumpcyjne „nieoczekiwanie słabe”. BoC ściął prognozę wzrostu PKB w IV kw. 2019 r. do 0,3 proc. do 1,3 proc. Rynek odczytuje decyzję jako otwieranie sobie drogi do potencjalnego luzowania w przyszłości – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Źródło: Tradingeconomics.com

Cięcie prognoz dynamiki gospodarczej oraz brak wiary w dalszy rozwój lokalnej ekonomii spowodował, że inwestorzy przechylili swoje oczekiwania w kierunku bardziej gołębiego nastawienia BoC do przyszłej polityki monetarnej i obecnie oczekują cięcia stóp procentowych.

– Określając przyszłą ścieżkę kształtowania się politycznej stopy procentowej Banku, Rada Prezesów będzie uważnie obserwować, czy ostatnie spowolnienie wzrostu gospodarczego jest bardziej trwałe niż przewidywano. Oceniając napływające dane, Bank będzie zwracał szczególną uwagę na rozwój sytuacji w zakresie wydatków konsumpcyjnych, rynku mieszkaniowego i inwestycji przedsiębiorstw – informował Bank Kanady w oficjalnym oświadczeniu.

W natychmiastowej reakcji na publikację CAD osłabiał się do dolara amerykańskiego nawet o 0,5% testując najniższe poziomy od końca grudnia.

Kurs dolara kanadyjskiego silnie traci po decyzji Banku Kanady

Para walutowa USD/CAD w trakcie środowej sesji testowała poziomy poniżej 1,3040, aby następnie odbijać w okolice 1,3140. Co prawda część wstępnych zysków została zniesiona jednak popularny loonie nadal utrzymuje się na wysokich poziomach:

USD/CAD D1

– Jeśli sentyment się utrzyma, istnieje szansa nawet na ruch w kierunku 1,3180, gdzie wypada strefa oporowa wynikająca z mierzenia 61,8% ostatniej fali spadkowej oraz poprzednich reakcji ceny. Wcześniej należy jeszcze zwrócić uwagę na współczynnik 50% – komentowali analitycy XTB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here