Naga MarketsLiść symbolizujący flagę KanadyZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się podczas styczniowego posiedzenia utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pomimo spadków na światowych rynkach ropy, które negatywnie wpływają na prognozy kanadyjskiej gospodarki, kurs CAD reagował umocnieniem, zyskując do USD szóstą sesję z rzędu.


Stopy procentowe bez zmian, PKB w dół

„Bank Kanady utrzymał swój cel w zakresie stopy oprocentowania depozytów jednodniowych na poziomie 1,75% procent. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 2 procent, a stopa oprocentowania depozytów 1,5 procent” – poinformował BoC w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Globalna ekspansja gospodarcza nadal jest umiarkowana, przy czym prognozuje się spowolnienie wzrostu do 3,4 procent w 2019 roku z 3,7 procent w 2018 roku. W szczególności wzrost w Stanach Zjednoczonych pozostaje stabilny, ale oczekuje się, że do 2019 roku spowolni do bardziej zrównoważonego tempa. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że konflikt handlowy między USA a Chinami wpływa na globalny popyt i ceny towarów.

„Światowe ceny referencyjne ropy naftowej są o około 25 procent niższe niż zakładano w październikowym raporcie na temat polityki pieniężnej (MPR). Niższe ceny odzwierciedlają przede wszystkim trwały wzrost podaży ropy naftowej w USA, a ostatnio także zwiększone obawy związane z globalnym popytem. Obawy te wśród uczestników rynku znalazły również odzwierciedlenie na rynkach obligacji i akcji” – komentuje Bank Kanady.

Spadek światowych cen ropy naftowej ma istotny wpływ na perspektywy wzrostu PKB Kanady, co skutkuje gorszymi warunkami handlu i niższym dochodem narodowym. Również ograniczenia transportowe i rosnąca produkcja przyczyniły się do zwiększenia zapasów ropy naftowej na zachodzie i wywarcia jeszcze większej presji na obniżenie kanadyjskich cen referencyjnych. Podczas gdy w ostatnich tygodniach różnice w cenach zmniejszyły się po ogłoszeniu obowiązkowych cięć w produkcji w Albercie, przewiduje się, że inwestycje w kanadyjski sektor naftowy będą nadal słabnąć.

Prognozowane spadki PKB na przełomie roku
Prognozowane spadki PKB na przełomie roku. Źródło: BoC

„Bank przewiduje, że realne PKB wzrośnie o 1,7 proc. w 2019 roku, o 0,4 punktu procentowego mniej niż w październiku. Ta skorygowana prognoza odzwierciedla tymczasowe spowolnienie w czwartym kwartale 2018 r. i pierwszym kwartale 2019 r. Otworzy to niewielkie nadwyżki mocy produkcyjnych, głównie w regionach wydobywających ropę naftową. Niemniej jednak wskaźniki popytu powinny zacząć ponownie nabierać rozpędu na początku 2019 r., co doprowadzi do wyższego wzrostu na poziomie 2,1 % w 2020” – podsumowuje BoC.

Więcej na temat prognoz gospodarczych oraz dalszych działań w ramach polityki pieniężnej będzie można usłyszeć podczas konferencji prasowej banku zaplanowanej na 17:00 czasu polskiego z udziałem gubernatora BoC, Stephena Poloza.

Dolar kanadyjski pogłębia styczniowe zyski – USD/CAD traci 6. sesję z rzędu

W momencie decyzji Banku Kanady notowania dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego osuwały się o kilkadziesiąt punktów, dokładając kolejną cegiełkę do trwających nieprzerwanie od początku roku spadków USD/CAD. Para zaczynała 2019 od poziomów obserwowanych ostatni raz w maju 2017 roku, obecnie jednak dynamicznie się osuwa, wracając w okolice 1,32 z początku grudnia.

USDCADDaily 09.01
USD/CAD D1 po decyzji BoC

Jak widać na wykresie, deprecjacje zatrzymuje się na wysokości maksimów z września i jeżeli poziom zostałby wybity, przed USD/CAD między innymi okrągły poziom 1,30.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here