CMC Markets
Stephen Poloz, gubernator BoC, jednak nie zaskoczył rynków w grudniu

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Bank of Canada (BoC) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w związku z czym overnight repo rate nadal wynosi 1%. Część analityków zakładała co prawda niespodziankę w wykonaniu instytucji pod koniec roku, jednak prawdopodobieństwo podwyżki było wycenione na niespełna 20%.


Brak wskazówek odnośnie styczniowej podwyżce stóp

W oświadczeniu Banku Kanady odnośnie polityki pieniężnej nie znalazło się tak naprawdę nic, czego z ust przedstawicieli instytucji nie słyszelibyśmy wcześniej. Rynki również liczyły na to, że Stephen Poloz zapowie chęć styczniowej podwyżki – takich zapowiedzi jednak w dokumencie zabrakło, co automatyczni przełożyło się na korektę notowań CAD (czekającego na jastrzębie dane z BoC).

„Bank Kanady jest przekonany, że wyższe stopy procentowe będą niezbędne w pewnej perspektywie czasu, na razie zachowuje jednak ostrożność, kierowany przez dane makroekonomiczne, oceniając wrażliwość gospodarki na stopy procentowe” – czytamy w oświadczeniu polityki pieniężnej.

CAD traci 90 pipsów wobec USD

W pierwszych minutach po publikacji oświadczenia i decyzji w sprawie stóp procentowych, USD/CAD dynamicznie odbijał, rozrysowując nowe maksima sesyjne. Siła ruchu była niezwykle dynamiczna i wypchała notowania nad 1.2740 (90 pipsów ponad notowania sprzed publikacji).

W efekcie notowania znalazły się na najwyższych poziomach od początku miesiąca:

USD/CAD M30

Ruch o podobnej dynamice obserwowany był na EUR/CAD. Tutaj cena pozostaje jednak w zakresie dzisiejszej zmienności, testując maksima rozrysowane w godzinach porannych:

EUR/CAD H1

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here