Naga Marketsstephen poloz bocBank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się we wtorek, 5 grudnia, utrzymać docelową stopę procentową overnight na niezmienionym poziomie 1,75%, zgodnie z oczekiwaniami rynków finansowych oraz inwestorów. Komentarze zawarte w oświadczeniu polityki pieniężnej spowodowały jednak, że kurs dolara kanadyjskiego wyraźnie się osłabiał, testując najniższe poziomy wobec dolara amerykańskiego od czerwca bieżącego roku.


„Mniejsza dynamika gospodarki przed wejściem w IV kwartał”

Bank Kanady rozpoczął aprecjację stóp procentowych pod koniec 2017 roku podnosząc je z poziomu 0,5% do 1,75% podczas ostatniego posiedzenia co jest najwyższym poziomem od dekady. O ile rynki spodziewały się w grudniu decyzji o braku podwyżek, to negatywnie reagowały na informacje, które pod koniec roku przekazał inwestorom Bank Kanady:

stopy procentowe Kanady
Źródło: Tradingeconomics.com

Wynika z nich, że szanse na podwyżkę w styczniu są raczej niewielkie. Sugerują to fragmenty mówiące o „większej ilości miejsca na nie-inflacyjny wzrost” oraz spadkach ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Dodatkowo BoC zaznacza, że w czwartym kwartale dynamika wzrostu gospodarczego może być mniejsza niż w dotychczasowych okresach bieżącego roku dając rynkom jasno do zrozumienia, że przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych i będzie obserwować rozwój sytuacji z boku.

Nadal jednak bank sugeruje, że stopy procentowe muszą powrócić do poziomu neutralnego. Nie podaje co prawda o jaki poziom dokładnie chodzi, jednak zdaniem Rabobanku i ING przed nami co najmniej 3 kolejne ruchy wzrostowe kanadyjskich stóp.

Kurs dolara kanadyjskiego (CAD) najniżej od pół roku

Chcąc zobrazować skalę spadków dolara kanadyjskiego do dolara amerykańskiego warto odwrócić standardowy układ wykresu (USD/CAD), tak aby walutą bazową został właśnie CAD. Świece dzienne wykresu CAD/USD pokazują, że notowania po decyzji w sprawie stóp procentowych osunęły się do tegorocznych minimów na 0,7480 obserwowany ostatni raz w czerwcu bieżącego roku:

usdcad 05.12
Źródło: Tradingview.com

W tradycyjnym układzie wykresu oznacza to silne wybicie poziomu 1,33, najdynamiczniejsze jednodniowe wzrosty od dwóch tygodni i zbliżający się wielkimi krokami re-test 1,34.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here