Naga MarketsBank Kanady nieoczekiwanie podnosi stopy procentowe. Na zdjęciu Stephen Poloz, gubernator BoC

W środę, 6 września punktualnie o 16:00 poznaliśmy najnowszą decyzję monetarną Bank of Canada. Nieoczekiwanie dla rynku Bank podniósł wartość głównej stopy procentowej do poziomu 1,00%. USD/CAD na wieść o zmianie w kanadyjskiej polityce monetarnej natychmiastowo zanurkowało spadając w rejony nie widziane od czerwca 2015 roku.


Nie spełniły się prognozy dużych graczy – Bank Kanady podnosi stopy procentowe o kolejne 25 pb. Obecnie główna stopa BoC wynosi już 1,00%.Ostatnie dane makroekonomiczne okazały się lepsze niż tego oczekiwano, wspierając pogląd Banku dotyczący wzrostowej tendencji kanadyjskiej gospodarki. Wydatki konsumpcyjne pozostają wysokie i wspierane są przez dalsze umocnienie wewnętrznego rynku pracy. (…) Sektor nieruchomości wydaje się schładzać w odpowiedzi na ostatnie zmiany w polityce fiskalnej i przepisach mieszkaniowych. Bank of Canada nadal oczekuje spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku z przyczyn opisanych już w lipcowym raporcie. Prognozy PKB są jednak obecnie wyższe niż poprzednio – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu BoC.

Zaskakująco jastrzębi ton oświadczenia podsumowany jest słowami w związku z silniejszymi danymi makroekonomicznymi, Rada Prezesów Bank of Canada zdecydowała, że ograniczenie stymulusu gospodarki krajowej jest zasadne. W połączeniu z nieoczekiwaną podwyżką stopy overnight Bank of Canada posyła USD/CAD na poziomy widziane ostatni raz w czerwcu 2015 roku.

Całe oświadczenie w języku angielskim można znaleźć na stronie głównej Bank of Canada.

Reakcja rynku

USD/CAD w minutę spadło o około 200 pips, testując okolice 1,2200. Ostatni raz ten poziom poruszany był w połowie czerwca 2015 roku:

Najbliższe wsparcie USD/CAD na wykresie tygodniowym to okolice 1,1950

Na interwale dziennym dostrzegalne jest wyraźne, niedźwiedzie wybicie USD/CAD. Para pokonując wsparcie w okolicy 1,2430 wybiła lokalną formację trójkąta. Obecnie wygląda na to, że USD/CAD tworzy kanał spadkowy:

EUR/CAD tymczasem przetestowało lipcowe minima w rejonie 1,4485:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here