Naga MarketsStephen Poloz – gubernator BOC

Wycena rynkowego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych przez Bank Kanady okazała się nad wyraz trafiona. BoC zdecydował się bowiem podwyższyć główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75% – był to pierwszy tego typu ruch od 2010 roku! Jak można się domyślić, wywołało to wyraźną aprecjację CAD.


Kanadyjskie stopy procentowe odbijają od rekordowo niskich poziomów

Chociaż część analityków nie spodziewała się w lipcu decyzji o podwyżce stóp procentowych – między innymi Goldman Sachs oraz TMS Brokers – to 25 z 33 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga nie myliło się. Stephen Poloz dotrzymał słowa, poszedł za ciosem i podwyższył stopy procentowe Banku Kanady, które odbijają dzięki temu od rekordowo niskich poziomów (z 0,50% do 0,75%).

Obserwatorzy rynkowi obawiali się, że ostatnie spadki inflacji w Kanadzie mogą zmusić BoC do wstrzymania decyzji o podwyżce stóp procentowych. W komentarzu do dzisiejszej decyzji czytamy jednak, że dla banku są one jedynie przejściowe i CPI powinna wrócić w okolice 2% do połowy 2018 roku.

2 z 3 głównych wskaźników inflacyjnych osuwają się od poziomów docelowych. Źródło: Bank Kanady

BoC szacuje, że wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na dotychczas prognozowanych pułapach czyli kolejno 2,8% dla 2017 roku, 2,0% dla 20187 oraz 1,6% dla 2019.

Pełna treść decyzji w sprawie stóp procentowych dostępna jest pod linkiem. Liczący sobie natomiast 25 stron raport polityki pieniężnej można znaleźć tutaj.

USD/CAD pogłębia minima

W pierwszej reakcji na decyzję Banku Kanady, USD/CAD osuwał się o ponad 80 pipsów. Reakcja mogłaby być zdecydowanie silniejsza, gdyby nie wcześniejsze zapowiedzi Stephena Poloza o przygotowywaniu takiego kroku (z 4 lipca, o której pisaliśmy tutaj):

USD/CAD D1 – notowania coraz wyraźnie „uciekają” od dolnego ograniczenia konsolidacji, w tym momencie testując minima z września 2016 roku

Równie silnie osuwa się EUR/CAD – w jego przypadku jednak niedźwiedzie mogą być blokowane przez minima z ostatniego oraz bieżącego tygodnia:

EUR/CAD H4

Tak natomiast na dane reagował CAD/JPY (zatrzymanie pod dziennym pivotem):

CAD/JPY M15

O godzinie 17:15 czeka nas jeszcze wystąpienie Stephena Poloza (konferencja prasowa po posiedzeniu Banku Kanady), które ma potencjał wywołania dodatkowej zmienności na CAD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here