Naga MarketsLiść symbolizujący flagę KanadyCentralny Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) podczas podsumowania październikowego posiedzenia ws. polityki pieniężnej zdecydował się podnieść stopy procentowe o 0,25 p.p. do poziomu 1,75%, co było szeroko wyceniane przez rynek. W efekcie tego ruchu dolar kanadyjski tuż po godzinie 16:00 zyskiwał wyraźnie wobec dolara amerykańskiego. Decyzję banku o 17:15 w trakcie konferencji prasowej podsumuje Stephen Poloz, gubernator BoC.


Jastrzębia treść oświadczenia polityki pieniężnej wspomaga CAD

Podwyżka stóp procentowych w Kanadzie do pułapu 1,75% (który jest najwyższym od dziesięciu lat) sama w sobie nie wywołałaby silnego umocnienia dolara kanadyjskiego, gdyż analitycy i traderzy przewidywali taką decyzję już od podwyżki w zeszłym miesiącu. Uwaga rynku skupiła się więc na treści oświadczenia polityki pieniężnej, a to zostało odebrane jako jastrzębie.

Te artykuły również Cię zainteresują
stopy procentowe Kanady
Źródło: Tradingeconomics.com

Najważniejszym elementem było usunięcie zapisu o stopniowych podwyżkach stóp procentowych przez co należy rozumieć, że te mogą mieć miejsce zdecydowanie szybciej niż do tej pory. Oprócz tego BoC zwraca uwagę na stabilizację rynku mieszkaniowego, inflacji konsumenckiej na poziomie 2% co najmniej do 2020 r. (po wakacyjnych wzrostach) oraz podnosi delikatnie prognozy gospodarcze kolejno do 2,1% dla 2018 r., 2,1% dla 2019 r. oraz 1,9% dla 2020 r.

Bank zaznacza, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą zależały od tego jak gospodarka zareaguje na dotychczasową normalizację dodając jednocześnie, że wyższe stopy są niezbędne, aby osiągnąć i utrzymać cel inflacyjny. Rynek czeka więc na kolejne podwyżki, a CAD reaguje popołudniowym umocnieniem. Dodatkowa zmienność może pojawić się jeszcze po 17:15 w trakcie konferencji prasowej oraz o 16:30 kiedy opublikowane zostaną informacje o zapasach ropy naftowej.

„Perspektywy gospodarcze na świecie pozostają solidne. Gospodarka amerykańska jest szczególnie silna i oczekuje się, że będzie umiarkowana w horyzoncie prognozy, zgodnie z projekcją zawartą w lipcowym raporcie banku na temat polityki pieniężnej (MPR). Nowa umowa między USA a Meksykiem i Kanadą (USMCA) zmniejszy niepewność polityki handlowej w Ameryce Północnej, która w istotny sposób ograniczyła zaufanie przedsiębiorstw i inwestycje. Konflikt handlowy, zwłaszcza między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ma jednak wpływ na globalny wzrost gospodarczy i ceny towarów. Zmienność rynków finansowych powróciła na powierzchnię i niektóre rynki wschodzące są pod presją, ale ogólnie rzecz biorąc, globalne warunki finansowe pozostają sprzyjające” – informuje w oświadczeniu Bank Kanady.

CAD pozytywnie zaskoczony decyzją BoC

W początkowej reakcji na decyzję o podwyżce stóp, USD/CAD osuwał się najsilniej od ponad tygodnia, pokonując wszystkie techniczne wsparcia wyznaczane przez pivoty i testując okrągły poziom 1,30 – dopiero jemu udało się zatrzymać dalszą deprecjację:

USDCADH1 24.10.2018
USD/CAD H1

W stosunku do waluty europejskiej reakcja była równie dynamiczna i silnie pogłębiła środowe minima. Od początku sesji EUR/CAD traci już niemal 200 punktów i pokonuje strefę 1,49 zbliżając się do październikowych i wielomiesięcznych dołków:

EURCADDaily 24.10.2018
EUR/CAD D1

Dalsza zmienność oczekiwana jest po 16:30 i 17:15 w związku z dalszą publikacją istotnych dla CAD informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here