Naga MarketsBank Kanady ogranicza QE. Kurs dolara kanadyjskiego z odruchem kolanowymBank Kanady (Bank of Canada, BoC) utrzymał w środę swoją kluczową stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,25%, zgodnie z oczekiwaniami i poinformował, że zmniejszy cotygodniowe zakupy netto obligacji kanadyjskiego rządu do docelowego poziomu 2 mld CAD z obecnego poziomu 3 mld CAD. W reakcji na jastrzębie cięcie notowania USD/CAD w pierwszej reakcji osuwały się do poziomu 1,2425, najniższego od 6 lipca, bardzo szybko jednak odbijały pokazując, że rynek liczył na coś więcej, szczególnie po jastrzębim zwrocie w wykonaniu RBNZ, który publikował swoją decyzję rano.

Bank Kanady jastrzębi, jednak nie tak mocno jak zakładał rynek

W oświadczeniu, bank centralny powiedział, że pozostaje zaangażowany w utrzymanie stopy procentowej na niezmienionym poziomie do czasu, aż gospodarka nie wróci na właściwe tory. Oczekuje się, że nastąpi to w drugiej połowie 2022 roku.– Stopy procentowe w Kanadzie pozostały bez zmian, ale BoC zdecydował się na dalszą redukcję programu QE o 1 mld CAD tygodniowo do 2 mld CAD. BoC w komunikacie brzmi bardzo optymistycznie, mimo to CAD ogranicza wzrosty w stosunku do dolara amerykańskiego. Tapering był jednak zgodny z oczekiwaniami. Zdaniem BoC inflacja pozostanie powyżej 3% do końca tego roku – komentowali analitycy XTB.

Gospodarka światowa silnie odbudowuje się po pandemii wirusa Covid-19, przy stałym postępie w zakresie szczepień, szczególnie w gospodarkach rozwiniętych. Jednak poprawa sytuacji jest nadal bardzo nierówna i zależy od przebiegu wirusa. Ostatnie rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa jest coraz większym problemem, zwłaszcza w regionach, w których poziom szczepień pozostaje niski.

– Oczekuje się, że światowy wzrost PKB osiągnie w tym roku 7 procent, a następnie zmniejszy się do około 4,5 procent w 2022 roku i nieco ponad 3 procent w 2023 roku. Jest to nieco lepsza prognoza niż ta, którą Bank przedstawił w kwietniowym Raporcie Polityki Pieniężnej (MPR) i odzwierciedla przede wszystkim lepsze perspektywy dla Stanów Zjednoczonych. Globalne warunki finansowe pozostają w wysokim stopniu akomodacyjne. Rosnący popyt wspiera wyższe ceny ropy naftowej, podczas gdy ceny towarów nieenergetycznych pozostają na wysokim poziomie. Kurs wymiany Kanada-USA pozostaje bez większych zmian od kwietnia – komentował Bank Kanady.

Sprawdź również inne artykuły:

Kurs dolara w górę do kanadyjskiego kuzyna (USD/CAD) po posiedzeniu BoC

Na rynku USD/CAD obserwujemy tzw. sprzedaż faktów, gdyż komunikat nie dostarczył żadnych nowych informacji. Minimalna obniżka prognoz PKB nie jest wystarczającym pretekstem, niemniej USD/CAD ląduje na 1,25, zauważa Maciej Madej z TMS Brokers.

Naszym zdaniem słabość CAD może wynikać z realizacji zysków. BoC pozostaje jednym z bardziej jastrzębich banków centralnych na świecie, co może dawać raczej pozytywne perspektywy dla waluty w dłuższym terminie – dodaje XTB.

USD/CAD M5

Zieloną strzałką zaznaczono dolny knot świecy pięciominutowej. W pierwszej reakcji na decyzję BoC, USD/CAD osuwał się do poziomu 1,2425, jednak równie szybko odbijał powracając w okolice 1,25 dol.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro kurs | comparic.pl | bitcoin prognoza | dax 30 | biomed lublin giełda | swig80 notowania | mercator kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar spada ze szczytów. Jak Powell wytłumaczy wysoką inflację? – M. Rogalski
Następny artykułKurs euro zmierzy się z 1,17 USD? Societe Generale analizuje także EUR/GBP i USD/CAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here