Naga MarketsKurs dolara straci na decyzji Bank of Canada? USD/CAD ma pokonać 1,35 zdaniem BofA
Stephen Poloz, prezes BoC

Podczas zaplanowanego na godzinę 16:00 podsumowania posiedzenie dotyczącego polityki pieniężnej, Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zakomunikuje rynkowi cięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wynika z prognoz dużych banków inwestycyjnych. Po obniżkach w wykonaniu Banku Australii oraz Rezerwy Federalnej luzowanie polityki neutralnego do tej pory BoC wydaje się być niemal pewnikiem. Bank of America zakłada jednocześnie mocniejszą deprecjację kursu dolara kanadyjskiego i wzrost pary walutowej USD/CAD powyżej 1,35.


Bank Kanady jako trzeci w tym tygodniu obetnie stopy procentowe, prognozy dużych banków

Po wtorkowym cięciu stóp przez Bank Australii (RBA) oraz niespodziewanej obniżce w wykonaniu Rezerwy Federalnej (Fed), Bank Kanady ma być trzecią dużą instytucją centralną, która poluzuje swoją politykę monetarną w obliczu rosnącego ryzyka spowolnienia gospodarczego wywołanego paniką wokół rozprzestrzeniającej się epidemii chińskiego koronawirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki finansowe liczą obecnie na szeroko zakrojony zastrzyk ze strony polityki pieniężnej. W przypadku Kanady, rynki w pełni wyceniają marcową obniżkę, a potencjalny koszt ich niezadowolenia byłby zbyt duży dla BoC. Chociaż, Bank Kanady może chcieć poczekać na spłynięcie wszystkich najważniejszych danych z gospodarki, to wyceniamy w tym momencie środową obniżkę stóp o 25 punktów bazowych – komentował Andrew Kelvin, główny strateg TD Securities (TDS).

Według analityków National Bank of Canada (NBC) wtorkowy ruch ze strony Fed-u otworzył przed bakiem centralnym Kanady drzwi do bardziej agresywnych ruchów. Zazwyczaj BoC czeka na to co zrobi jego większy kuzyn, a niespodziewane cięcie o 50 punktów bazowych, z pewnością zostawia Kanadyjczykom sporo pola do manewru. Szczególnie, że tamtejsze stopy procentowe znajdują się nadal na wysokich poziomach w stosunku do pozostałych banków centralnych głównych gospodarek.

Stopy procentowe w Kanadzie. Źródło: Trading Economics

Decyzja Fed otwiera drzwi do bardziej agresywnego posunięcia Banku Kanady podczas posiedzenia. Prognozujemy, że BoC podąży w ślady Fed decydując się na redukcję o 50 punktów bazowych w środę – ulgę w polityce pieniężnej, która przychodzi pomimo faktu, że Trudeau/Morneau wydają się być gotowi na zmodyfikowaną politykę fiskalną wspierającą kanadyjską gospodarkę – napisano w komentarzu NBC.

NBC znajduje się wśród najbardziej gołębio nastawionych instytucji prognozujących cięcie stóp o 50 punktów bazowych, jak wynika jednak z mediany prognozy Bloombega, większość rynku zakłada luzowanie w zakresie 25 punktów. Patrząc na presję, którą na innych bankach mógł wywrzeć Fed, Stephen Poloz (gubernator BoC) może nie mieć wyjścia i będzie zmuszony modyfikować politykę kierowanej przez siebie instytucji.

Niemal pewnym cięcia stóp procentowych przez BoC jest również Bartłomiej Chomka, analityk TeleTrade, który prognozował takie scenariusze we wtorkowe południe, jeszcze przed zaskakującą decyzją Fedu. Więcej na ten temat w materiale Comparic24.tv.

Kurs dolara kanadyjskiego skazany na spadki? USD/CAD pokona 1,35 CAD według Bank of America

Bank of America (BofA) Global Research w swojej najnowszej prognozie dotyczącej pary walutowej USD/CAD widzi możliwość pokonania poziomu 1,35 CAD w obliczu ostatnich zawirowań na polu polityki pieniężnej.

Jeszcze w styczniu rysowaliśmy trzy scenariusze dla USD/CAD w 2020 roku. Nasza podstawowa prognoza zakładała rozrysowanie szczytu w okolicach 1,33 CAD i powolne spadki do 1,30 wraz z kolejnym miesiąca (…) Globalne warunki makroekonomiczne zaczynają silniej wspierać aprecjację pary, w związku z czym podnosimy projekcje do 1,35 CAD, nie wykluczając możliwości pokonania pułapu – napisano w nocie BofA.

Bank of America tłumaczy swoją prognozę spadkową rewizją oczekiwań co do lokalnego i międzynarodowego wzrostu gospodarczego, wywołaną przez koronawirusa. Co więcej, niekorzystne warunki kanadyjskiego handlu nadal się pogarszają, co jest spowodowane dynamicznym spadkiem cen ropy WTI. Jeżeli warunki te się utrzymają, mają prowadzić do długoterminowej dywergencji pomiędzy ekonomią Kanady i USA, co przełoży się na aprecjację USD/CAD.

Kurs dolara może pokonać 1,35 CAD według BofA. Poziom wypada na wysokości maksimów z kwietnia i maja ubiegłego roku. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara może pokonać 1,35 CAD według BofA. Poziom wypada na wysokości maksimów z kwietnia i maja ubiegłego roku. Źródło: Tradingview.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here