Naga MarketsW środowe popołudnie Bank Kanady (Bank of Canada) ogłosił swoją najnowszą decyzję dot. polityki pieniężnej, którą podjęto podczas wrześniowego posiedzenia BoC. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, członkowie banku postanowili utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25 proc.

Bank Kanady utrzymuje stopy proc. bez zmian

Bank Kanady utrzymał w trakcie wrześniowego posiedzenia stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Bank kontynuuje również program luzowania ilościowego (QE), polegający na zakupie na dużą skalę co najmniej 5 miliardów dolarów tygodniowo obligacji rządowych Kanady.

Stopy procentowe w Kanadzie, źródło: Forex Factory

– Zarówno gospodarka światowa, jak i kanadyjska rozwijają się zasadniczo zgodnie ze scenariuszem przedstawionym w lipcowym Raporcie Polityki Pieniężnej (MPR), a aktywność odbija się w miarę jak kraje znoszą środki ograniczające. Bank nadal oczekuje, że po fazie ponownego otwarcia nastąpi długotrwała lecz nierównomierna faza ożywienia gospodarczego, która będzie w dużym stopniu zależna od wsparcia politycznego. Tempo wychodzenia z kryzysu nadal w dużym stopniu zależy od ścieżki pandemii COVID-19 i ewolucji środków niezbędnych do powstrzymania jej rozprzestrzeniania się – wskazał BoC w komunikacie.

Przypomnijmy, że realny PKB Kanady spadł w drugim kwartale br. o 11,5 proc. (39 proc. w ujęciu rocznym), co sprawiło, że w całym pierwszym półroczu 2020 r. odnotowano spadek o nieco ponad 13 proc.

– Wraz z ponownym otwarciem gospodarki, odbicie aktywności w trzecim kwartale wydaje się być szybsze niż oczekiwano w lipcu. Aktywność gospodarcza jest wspierana przez rządowe programy zastępowania dochodów i subsydiowania płac.  Polityka pieniężna działa na rzecz wspierania wydatków gospodarstw domowych i inwestycji przedsiębiorstw, czyniąc pożyczanie bardziej przystępnym cenowo – dodano.

Bank Kanady zwraca jednak uwagę, że o ile wydatki gospodarstw domowych gwałtownie wzrosły w okresie letnim i odnotowano również znaczny, lecz nierównomierny wzrost zatrudnienia, to jednak eksport nadal jest znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, a zaufanie przedsiębiorców i inwestycje pozostają na niskim poziomie.

Choć ostatnie dane z fazy ponownego otwarcia są zachęcające, Bank nadal oczekuje, że faza ożywienia będzie powolna i niepewna.

– W miarę ożywienia gospodarka będzie nadal wymagała nadzwyczajnego wsparcia w ramach polityki pieniężnej. Rada Prezesów będzie utrzymywać politykę stóp procentowych na faktycznie niższym poziomie do czasu wchłonięcia zastoju gospodarczego, tak aby cel inflacyjny na poziomie 2% został osiągnięty w sposób trwały. Aby wzmocnić to zobowiązanie i utrzymać niskie stopy procentowe na całej krzywej rentowności, Bank kontynuuje zakrojony na szeroką skalę program zakupu aktywów w obecnym tempie. Ten program QE będzie kontynuowany do czasu, aż nastąpi ożywienie gospodarcze i zostanie skalibrowany w celu zapewnienia bodźców polityki pieniężnej niezbędnych do wsparcia ożywienia gospodarczego i osiągnięcia celu inflacyjnego – podał Bank Kanady w komunikacie.

Kurs dolara kanadyjskiego zyskuje po decyzji BoC

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że już przed i tuż po decyzji Banku Kanady, dolar kanadyjski umacniał się w relacji do dolara amerykańskiego. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs dolara amerykańskiego mógłby osunąć się do 1,3160 CAD, bądź nawet 1,3137 CAD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

USDCAD H1

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrawdopodobny brak zmian stóp procentowych przez EBC
Następny artykułKurs dolara jednym z największych przegranych sesji! AUD i NZD najsilniejszymi walutami G8
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here