W środowe popołudnie Bank Kanady (Bank of Canada) ogłosił swoją najnowszą decyzję dot. polityki pieniężnej. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, członkowie banku postanowili utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25 proc. W reakcji dolar kanadyjski umocnił się oddalając od poziomu 1,28 względem dolara amerykańskiego.
- Bank Kanady utrzymał stopy proc. na niezmienionych poziomach
- QE utrzymane w tempie co najmniej 4 miliardów dolarów tygodniowo
- Wzrost gospodarczy zależy od rozwoju pandemii
- Kanadyjska gospodarka odbija po rekordowym spadku w II kw.
- Cel inflacyjny na poziomie 2 proc. uda się osiągnąć dopiero w 2023 r.
Bank Kanady utrzymuje stopy proc. bez zmian
Bank Kanady utrzymał dziś swój cel dla stopy overnight na poziomie efektywnej dolnej granicy 0,25 procent, przy stopie bankowej 0,5 procent i stopie depozytowej 0,25 procent. Bank utrzymuje swoje nadzwyczajne prognozy forward, wzmocnione i uzupełnione programem luzowania ilościowego (QE), który utrzymuje się w obecnym tempie co najmniej 4 miliardów dolarów tygodniowo.
Te artykuły również Cię zainteresują
Odbicie w gospodarkach globalnych i kanadyjskiej nastąpiło w dużej mierze zgodnie z przewidywaniami banku w październikowym raporcie polityki pieniężnej (MPR). Bank oczekuje, że pandemia dobiegnie końca i wznowione zostaną bardziej normalne działania, chociaż tempo i zakres globalnego odbicia pozostają niepewne.
Silniejszy popyt powoduje wzrost cen większości towarów, w tym ropy. Szeroki spadek kursu wymiany w USA przyczynił się do dalszej aprecjacji dolara kanadyjskiego.
W Kanadzie odnotowano silne ożywienie gospodarcze po gwałtownym spadku w drugim kwartale. Rynek pracy nadal odzyskuje miejsca pracy, które zostały utracone na początku pandemii, choć w wolniejszym tempie. Jednak aktywność pozostaje bardzo nierówna w różnych sektorach i grupach pracowników.
– Wydaje się, że dynamika gospodarcza zbliżająca się do czwartego kwartału jest silniejsza niż oczekiwano w październiku, ale w ostatnich tygodniach pojawiła się groźba ponownego nałożenia ograniczeń. Można oczekiwać, że wpłynie to na wzrost w pierwszym kwartale 2021 r. i przyczyni się do niestabilnej trajektorii. Niedawno ogłoszone środki rządu federalnego powinny pomóc w utrzymaniu dochodów przedsiębiorstw i gospodarstw domowych podczas drugiej fali pandemii i wesprzeć ożywienie – napisano w raporcie BoC.
Inflacja CPI w październiku wzrosła do 0,7 proc., głównie w wyniku wyższych cen świeżych owoców i warzyw. Chociaż sugeruje to nieco bardziej stabilną ścieżkę inflacji w czwartym kwartale, perspektywy inflacji pozostają zgodne z październikową projekcją MPR. Miary inflacji bazowej kształtują się poniżej 2 procent i oczekuje się, że znaczny zastój gospodarczy będzie nadal obciążał inflację przez pewien czas.
– Ożywienie gospodarcze Kanady będzie nadal wymagało nadzwyczajnego wsparcia w polityce pieniężnej. Rada Prezesów utrzyma stopę procentową na poziomie efektywnej dolnej granicy do czasu wyrównania spowolnienia gospodarczego, tak aby w sposób trwały osiągnąć 2-procentowy cel inflacyjny. W naszej październikowej projekcji nastąpi to dopiero w 2023 r. – podsumowano.
Dolar kanadyjski (CAD) umacnia się po decyzji BoC
Notowania pary walutowej USD/CAD tuż po 16:00 nieznacznie wzrosły, by następnie silnie spaść oddalając się od poziomu 1,28. Kilka minut po ogłoszeniu Banku Kanady, dolar CAD kontynuuje aprecjację oscylując przy grudniowych minimach 1,2770. Przebicie tego poziomu może wywołać kolejną falę spadkową z celem na dołek z kwietnia 2018 roku w okolicach 1,2520. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej psychologicznego oporu 1,30 wyhamowałby presję sprzedających.

Zobacz również:
- Dolar kanadyjski (CAD) zmienia korelację z surowców na rynek akcji
- Silny dolar kanadyjski w przyszłym roku. Wygrana Bidena wzmocni CAD
- Wielka Brytania liczy na umowę z Kanadą o wartości 17 mld GBP