Naga Marketsgołębie w tle kanadyjskiej flagiBank Kanady (Bank of Canada, BoC) utrzymał w środę główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 1,75% przypominając, że obecne stanowisko polityki pieniężnej jest jak najbardziej właściwe. W reakcji na decyzję, kurs dolara kanadyjskiego zyskiwał 0,5% do dolara amerykańskiego. USDCAD tracił najsilniej od miesiąca, EURCAD oddawał natomiast całość środowych zysków.


Stopy procentowe w Kanadzie nadal be zmian. Najwyższy poziom od dekady

Bank Kanady utrzymał w środę swój cel dotyczący stopy oprocentowania depozytów jednodniowych na poziomie 1,75%. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 2 procent, a stopa depozytowa wynosi 1,5 procent” – komentuje BoC w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Stopy procentowe Kanady. Źródło: Trading Economics.
Stopy procentowe Kanady. Źródło: Trading Economics

Konflikt handlowy między USA a Chinami okazał się istotniejszy niż przewidywał BoC w swoim lipcowym sprawozdaniu dotyczącym polityki pieniężnej. W międzyczasie wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych zmniejszył się, ale pozostaje stabilny, wspierany przez wydatki konsumpcyjne i rządowe. Ceny towarów spadły, ponieważ wzrosły obawy o perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego. Obawy te, w połączeniu z reakcjami politycznymi niektórych banków centralnych, doprowadziły do historycznie niskich stóp kapitalizacji obligacji i odwrócenia krzywych kapitału w wielu gospodarkach, w tym w Kanadzie.

„W Kanadzie wzrost w drugim kwartale był silny i przekroczył oczekiwania BoC z lipca, chociaż część tej siły ma być tymczasowa. Odbicie było napędzane przez silniejszą produkcję energii i dynamiczny wzrost eksportu, oba te czynniki poprawiły się po bardzo słabych wynikach w pierwszym kwartale. Aktywność mieszkaniowa odbudowała siłę szybciej niż oczekiwano, ponieważ odsprzedaż i rozpoczęcie działalności mieszkaniowej doganiają popyt, czemu sprzyjają niższe oprocentowania kredytów hipotecznych” – komentuje BoC.

Inflacja utrzymuje się na poziomie celu 2 procent. Inflacja konsumencku w lipcu była wyższa niż oczekiwano, głównie ze względu na czynniki tymczasowe. Obejmują one wyższe ceny biletów lotniczych, telefonów komórkowych i niektórych artykułów spożywczych, które równoważą skutki niższych cen benzyny. Miara inflacji bazowej pozostaje na poziomie około 2 procent.

„Podsumowując, gospodarka Kanady przesuwa na poziomie zbliżonym do potencjału, a inflacja jest na poziomie docelowym. Jednak nasilające się konflikty handlowe i związana z nimi niepewność odbijają się negatywnie na gospodarce światowej i kanadyjskiej. W tym kontekście obecny poziom bodźców polityki pieniężnej pozostaje odpowiedni. W miarę prac nad aktualizacją prognozy Banku w świetle napływających danych, Rada Prezesów będzie zwracać szczególną uwagę na rozwój sytuacji na świecie i jej wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w Kanadzie” – podsumowuje BoC.

Kurs dolara kanadyjskiego zyskuje po decyzji Banku Kanady w sprawie stóp

Pomimo, że Bank Kanady nie powiedział nic nowego i pozostawił stopy na niezmienionym poziomie, to część rynku liczyła na wskazówki dotyczące październikowej obniżki stóp (która przed 16:00 była wyceniana na około 60%). Bank centralny nie przedstawił jednak zaktualizowanych instrukcji wyprzedających w zakresie luzowania, w związku z czym kurs dolara kanadyjskiego umacniał się do głównych konkurentów, w tym dolara amerykańskiego i euro.

USDCAD spada poniżej 1,33 i traci 0,5% w trakcie środowej sesji. Notowania nadal jednak przesuwają się wewnątrz krótkoterminowej konsolidacji, której górne ograniczenie wyznacza poziom 1,335.

kurs dolara do dolara kanadyjskiego
Kurs dolara traci do dolara kanadyjskiego po decyzji BoC. Źródło: TradingView

Na stronę spadkową przechyla się również EURCAD, który zyskiwał większość dnia. Notowania pary walutowej z euro testują kolejny miesiąc z rzędu dołki w okolicach 1,46 CAD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here