Naga MarketsTiff Macklem, nowy gubernator Banku Kanady

Podczas środowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się utrzymać główną stopę na poziomie 0,25%. Bank kontynuuje również program luzowania ilościowego (QE), polegający na zakupie na dużą skalę co najmniej 5 miliardów dolarów tygodniowo obligacji rządowych Kanady.

W reakcji na tę decyzję, no notowaniach dolara kanadyjskiego pojawił się istny rollercoaster, który doprowadził do dynamicznych wahań kursu CAD. W efekcie końcowym doprowadziło to jednak do umocnienia kanadyjskiej waluty.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Napływające dane potwierdzają poważny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę światową
  • W związku z poprawą kondycji finansowej kolejna obniżka stóp nie była na razie konieczna
  • Dolar kanadyjski zyskuje w związku z decyzją BoC

BoC gotowy do interwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba

Bank Kanady utrzymał dzisiaj swój cel w zakresie stopy oprocentowania depozytów jednodniowych na efektywnym dolnym poziomie 0,25 procent. Stopa bankowa wynosi odpowiednio 0,5 procent, a stopa procentowa dla depozytów 0,25 procentpoinformował BoC w oświadczeniu.

Stopy proc. BoC

W oświadczeniu znalazł się również zapis wskazujący, iż ogłoszony w marcu br. w celu program płynności krótkoterminowej banku, którego celem była poprawa funkcjonowania rynku, przynosi zamierzone efekty, a wraz ze zmniejszeniem napięć rynkowych, ich wykorzystanie spadło. Bank jest jednak gotowy do dostosowania swoich programów, jeśli warunki rynkowe będą tego wymagały.

– Ten program QE sprawia, że pożyczki są bardziej przystępne cenowo dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw i będzie kontynuowany aż do czasu, gdy ożywienie gospodarcze będzie dobrze przebiegać. Aby wesprzeć ożywienie gospodarcze i osiągnąć cel inflacyjny, Bank jest przygotowany na dostarczenie dalszych bodźców pieniężnych w razie potrzeby – napisano w oświadczeniu.

Perspektywy pozostają niepewne

Decydenci Banku Kanady zwracają jednak uwagę, że podczas gdy gospodarki na całym świecie znoszą obostrzenia wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa, światowe i kanadyjskie perspektywy są niezwykle niepewne, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność przebiegu pandemii COVID-19. W związku z tym w lipcowym raporcie dot. polityki monetarnej BoC przedstawiono centralny scenariusz globalnego i kanadyjskiego wzrostu gospodarczego, a nie zwykłe prognozy gospodarcze.

Światowa gospodarka skurczy się o 5 proc.

– Po gwałtownym spadku w pierwszej połowie 2020 r. globalna aktywność gospodarcza zaczyna wzrastać (…) W scenariuszu centralnym gospodarka światowa skurczy się o około 5 procent w 2020 r., a następnie wzrośnie średnio o około 5 procent w latach 2021 i 2022. Czas i tempo ożywienia gospodarczego różnią się w zależności od regionu i mogą być utrudnione przez ponowny wzrost liczby zakażeń oraz ograniczoną zdolność niektórych krajów do powstrzymania wirusa lub wspierania swoich gospodarek – prognozuje BoC.

Kanadyjska gospodarka skurczy się o 7,8 proc.

W przypadku gospodarki kanadyjskiej, szacuje się, że aktywność gospodarcza w drugim kwartale była o 15 procent niższa od jej poziomu pod koniec 2019 r., jest to najgłębszy spadek aktywności gospodarczej od czasu Wielkiego Kryzysu, ale znacznie mniej dotkliwy niż zakładały najgorsze scenariusze przedstawione w kwietniowej projekcji.

– Decydujące i niezbędne działania w ramach polityki fiskalnej i pieniężnej wsparły dochody i utrzymały napływ kredytów, amortyzując spadek i tworząc podstawy do ożywienia gospodarczego – podano w komunikacie.

Bank spodziewa się jednak, że odbudowa gospodarki będzie powolna, ponieważ pandemia nadal wpływa na zaufanie i zachowania konsumentów oraz ponieważ gospodarka radzi sobie z wyzwaniami strukturalnymi. W związku z tym w scenariuszu centralnym realny PKB miałby spaść o 7,8 proc. w 2020 r., a następnie wzrosnąć o 5,1 proc. w 2021 r. i 3,7 proc. w 2022 roku.

Równocześnie oczekuje się, że inflacja pozostanie na niskim poziomie, a następnie będzie stopniowo rosnąć w kierunku 2 proc., a popyt będzie powracał do normy, zmniejszając zastój gospodarczy.

Kurs dolara kanadyjskiego kontynuuje wzrosty

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że w pierwszej chwili po publikacji na rynku pojawił się istny rollercoaster, który doprowadził do chwilowej aprecjacji a następnie deprecjacji CAD. Po niespełna 30 minutach od publikacji dolar kanadyjski kontynuuje jednak swoją aprecjację wobec dolara amerykańskiego.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

USDCAD M15

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUlma miała wstępnie 93,8 mln zł przychodów i 8,7 mln zł zysku netto w I półr.
Następny artykułZapasy ropy kurczą się niemal 4-krotnie szybciej niż zakładano
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here