Naga MarketsFlaga Kanady z widocznym liściem klonuZgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Kanady nie zdecydował się zmienić dotychczasowego poziomu stóp procentowych. W efekcie główna stopa od ośmiu miesięcy znajduje się na poziomie 1,75% (najwyższym od dekady). W reakcji na decyzję banku centralnego, kurs dolara kanadyjskiego traci testując najniższe poziomy od pięciu miesięcy.


Bank Kanady będzie nadal śledził dane makroekonomiczne i stosował elastyczną politykę pieniężną

Analitycy i ekonomiści byli zgodni, że Bank Kanady nie zdecyduje się w maju zmienić poziomu stóp procentowych. Oświadczenie polityki pieniężnej (pełna treść tutaj) przybrało jednak ponownie gołębi wydźwięk, co przełożyło się na spadki kursu dolara kanadyjskiego.

Stopy procentowe w Kanadzie. Źródło: tradingeconomics.com
Stopy procentowe w Kanadzie. Źródło: tradingeconomics.com

Bank of Canada (BoC) potwierdzał, że utrzyma podejście do polityki zależne od danych makroekonomicznych i jest gotowy obniżać stopy jeżeli będą tego wymagały warunki rynkowe. Instytucja zwraca uwagę na spowolnienie gospodarcze na przełomie roku, mając jednocześnie nadzieję, że to okaże się jedynie tymczasowe. Politycy BoC dostrzegają również negatywny wpływ konfliktu handlowego pomiędzy USA oraz Chinami na gospodarkę światową oraz lokalną.

Ogólnie rzecz biorąc, ostatnie dane wzmocniły opinię Rady Prezesów, że spowolnienie pod koniec 2018 r. i na początku 2019 r. miało charakter tymczasowy, chociaż wzrosły zagrożenia dla handlu światowego. W tym kontekście stopień dostosowania oferowany przez obecną politykę w zakresie stóp procentowych pozostaje odpowiedni. Podejmując przyszłe decyzje polityczne, Rada Prezesów będzie nadal uzależniona od danych i będzie zwracać szczególną uwagę na rozwój sytuacji w zakresie wydatków gospodarstw domowych, rynków ropy naftowej i globalnego otoczenia handlowego.” – poinformowano w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Zobacz również: Kurs dolara kanadyjskiego bez reakcji na BoC, wojna handlowa nadal ważniejsza

Kurs dolara kanadyjskiego najniżej od początku roku. USD/CAD wybija 1,35

W reakcji na decyzję Banku Kanady, która była oczekiwana przez rynek, kurs dolara kanadyjskiego reagował zaskakująco mocno. Zmienność USD/CAD wyniosła około 60 punktów, a para walutowa testowała poziomy powyżej 1,354 CAD obserwowane ostatni raz na początku roku. Co prawda część zysków została oddana w przeciągu pierwszych 10 minut po publikacji, jednak loonie dał wyraźny sygnał, że jest gotowy naruszyć strefę oporu wyznaczaną przez lokalne maksima:

kurs dolara kanadyjskiego do amerykańskiego usd cad
Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USD/CAD) na wykresie dziennym

CAD tracił również do polskiego złotego, nie pogłębiał jednak sesyjnych minimów. CAD/PLN porusza się obecnie w wąskiej konsolidacji pomiędzy średnimi ruchomymi, a środowa sesja testowała tygodniowe maksima na 2,86 zł. Decyzja BoC spowodowała jednak cofnięcie większości sesyjnych zysków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here