Naga Marketsgołębie w tle kanadyjskiej flagiBank Kanady utrzymywał dziś swój cel dla stopy overnight na efektywnej dolnej granicy 0,25 procenta, przy stopie bankowej na poziomie 0,5 procenta i stopie depozytowej na poziomie 0,25 procenta. Program luzowania ilościowego (QE) Banku będzie nadal utrzymywany na docelowym tempie 2 mld USD tygodniowo. Kurs USD/CAD konsoliduje nieco powyżej poziomów sprzed decyzji BoC w okolicach 1,2670.

Bank Kanady utrzymuje stopy i program QE bez zmian

Globalne ożywienie gospodarcze trwało przez drugi kwartał, na czele z silnym wzrostem w Stanach Zjednoczonych, i miało solidną dynamikę w trzecim kwartale. Jednak zakłócenia łańcucha dostaw ograniczają aktywność w niektórych sektorach, a warunki finansowe pozostają bardzo łagodne, wskazano we wstępie oświadczenia Banku Kanady.W Kanadzie PKB skurczył się o około 1 procent w drugim kwartale, słabiej niż oczekiwano w lipcowym Raporcie Polityki Pieniężnej (MPR). Odzwierciedla to w dużej mierze spadek eksportu, częściowo spowodowany zakłóceniami w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

Aktywność na rynku mieszkaniowym spadła z ostatnich wysokich poziomów, w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami. Konsumpcja, inwestycje biznesowe i wydatki rządowe pozytywnie przyczyniły się do wzrostu, a popyt krajowy wzrósł o ponad 3 procent.

Zatrudnienie odbiło w czerwcu i lipcu, a sektory, na których trudno było znaleźć zatrudnienie, złagodziły ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego. Zmniejsza to nierówności na rynku pracy, chociaż nadal utrzymuje się znaczny zastój, a niektóre grupy – zwłaszcza pracownicy o niskich zarobkach – są nadal nieproporcjonalnie dotknięte. Bank nadal spodziewa się, że gospodarka umocni się w drugiej połowie 2021 r., chociaż utrzymujące się wąskie gardła w dostawach mogą zaważyć na ożywieniu.

Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI utrzymuje się na poziomie powyżej 3 procent, wzmocniona przez efekty roku bazowego, ceny benzyny i wąskie gardła podażowe.

Oczekuje się, że czynniki te pchające inflację będą miały charakter przejściowy, ale ich trwałość i wielkość są niepewne i będą ściśle monitorowane. Wzrost płac był dotychczas umiarkowany, a średnioterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają dobrze zakotwiczone. Wzrosły bazowe miary inflacji, ale mniej niż CPI – napisano w raporcie BoC.

Rada Prezesów ocenia, że ​​gospodarka kanadyjska nadal ma znaczną nadwyżkę mocy produkcyjnych, a ożywienie gospodarcze nadal wymaga nadzwyczajnego wsparcia polityki pieniężnej.

invest

Jesteśmy nadal zobowiązani do utrzymania stopy procentowej polityki na efektywnej dolnej granicy do czasu wchłonięcia spowolnienia gospodarczego, tak aby cel inflacyjny na poziomie 2 procent został osiągnięty w sposób trwały. Będziemy nadal zapewniać odpowiedni poziom stymulacji polityki pieniężnej, aby wesprzeć ożywienie i osiągnąć cel inflacyjny  – podsumowano.

Kurs dolara (USD/CAD) reaguje na decyzję Banku Kanady

Notowania pary walutowej USD/CAD spadły w pierwszej minucie po publikacji decyzji BoC do poziomu wsparcia 1,2647. Jednak kupujący zdołali zneutralizować ten ruch wysyłając kurs na lokalne maksima tuż pod poziomem 1,27. Aktualnie cena konsoliduje w okolicach 1,2670, a silny impet wzrostowy z wczoraj może być kontynuowany również dzisiaj z celem na okrągły poziom oporu 1,28.

Bank Kanady przedstawił przed chwilą decyzję ws. polityki monetarnej. W komunikacie nie ma zaskoczeń – stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie (główna stopa procentowa: 0,25%). Program skupu aktywów pozostał na poziomie C$2 mld tygodniowo – tak jak oczekiwał rynek. Dzisiejsza decyzja zawiera jedynie komunikat, wystąpienie prezesa banku centralnego zaplanowano na jutro – napisano w raporcie XTB.

Bank wskazał, że problemy w łańcuchach dostaw hamują ożywienie gospodarcze w niektórych sektorach, a rosnąca liczba zachorowań na Covid stwarza ryzyko dla dalszego odbicia w globalnej gospodarce. Mimo wszystko Bank Kanady liczy na silne odbicie gospodarcze w II połowie 2021 roku, nawet pomimo nadchodzącej 4 fali i problemów po stronie podażowej. W kwestii inflacji BoC wierzy, że presja na wzrost cen ma charakter przejściowy, choć zjawisko będzie pilnie monitorowane – dodano.

fpmarkets
Kurs USDCAD na interwale jednominutowym, tradingview
Kurs USDCAD na interwale jednominutowym, tradingview
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pekao giełda | kghm giełda | broker forex | kurs polskiego złotego | kur euro | kurs akcji dino | kurs kuny |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here