Naga MarketsStephen Poloz, prezes BoC

Według gubernatora Banku Kanady (ang. BoC), Bitcoin oraz pozostałe kryptowaluty powinny być kojarzone z hazardem, a nie tradingiem, w związku z tym niezbędna jest jak najszybsza regulacja tego zdecentralizowanego rynku. W rozmowie z CNBC potwierdzał, że bank centralny pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich legislacji. Technologię blockchain nazywa natomiast „prawdziwym kawałkiem geniuszu”.


Zobacz również: Kanada ostrzega inwestorów przed kryptowalutami i ICO

Kryptowaluty nie powinny być określane mianem aktywów?

Sternik jednego z największych banków centralnych na świecie z całą pewnością nie należy do sympatyków Bitcoina. Podczas czwartkowego wywiadu udzielonego dla CNBC jasno podkreślał, że chce współpracować z komisjami nadzoru i innymi bankami we wdrożeniu międzynarodowych przepisów w zakresie cyfrowych tokenów. Inwestorów przestrzega natomiast przed inwestowaniem w Bitcoina i jemu podobne uważając, że nie mają nic wspólnego z aktywami finansowymi.

„Nie jestem do końca pewnym czym są kryptowaluty. Nie posiadają rzeczywistej wartości, nie możemy więc określać ich mianem aktywa, którego cenę można analizować. Jest to po prostu twór spekulacyjny, wręcz hazardowy” – twierdził Stephen Poloz.

Sternik BoC nie jest pierwszym przedstawicielem banku centralnego lub poważanej instytucji, który w trakcie szczytu ekonomicznego w Davos negatywnie wypowiada się o rynku kryptowalutowym. Podobne stanowisko prezentował mięcy innymi Kanclerz Skarbu w gabinecie Theresy May, Phillip Hamond, który jest przekonany, że Bitcoin powinien podlegać regulacjom. Na dokładnie tym samym szczycie gospodarczym na pytanie o kryptowaluty odpowiadał również premier Mateusz Morawiecki.

W swojej krótkiej wypowiedzi stwierdził, że Polska ma zamiar albo całkowicie zablokować ten rynek albo go regulować i pierwsze decyzje oraz propozycje w tej sprawie mają zostać przedstawione w przeciągu następnych miesięcy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Blockchain? Blockchain to co innego

Pomimo swojego negatywnego nastawienia do rynku kryptowalut, Stephen Poloz jest entuzjastą technologii blockchain, która stoi za Bitcoinem i jego pochodnymi. Uważa ją za „prawdziwy kawałek geniuszu, który powinien zostać zaadaptowany w wielu gałęziach gospodarki”.

Bank Kanady prowadzi w tym momencie projekt Jasper, którego zadaniem jest zbadanie możliwości jakie daje rozproszony rejestr (ang. distributed ledger). Nie wyklucza też możliwości wdrożenia krypto-CAD, oczywiście regulowanego i wspieranego przez tradycyjną walutę. Na razie nie dostrzega jednak takiej potrzeby.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here