Naga Marketsbank kanadyBank Kanady (BoC)

Określany także jako Banque du Canada ze względu na sporą ilość obywateli francuskojęzycznych, jest bankiem centralnym Kanady. Został założony w 1934 roku na mocy Aktu Kanadyjskiego. Bank Kanady jest jedynym bankiem kanadyjskim z prawem emisji dolara kanadyjskiego. Obecnym przewodniczącym jest Stephen S. Poloz. Siedziba banku znajduje się Ottawie. Sto procent akcji centralnego banku Kanady posiada kanadyjskie ministerstwo finansów, co sprawia, iż zyski banku stanowią zysk Skarbu Państwa. Bank jest odpowiednikiem Narodowego Banku Polskiego.


Podstawowe funkcje Banku Kanady

  • Zapewnienie gospodarczego rozwoju i finansowego bezpieczeństwa Kanady
  • Formułowanie polityki pieniężnej, emisja dolara kanadyjskiego
  • Utrzymanie stabilności finansowej kanadyjskiego sektora finansowego
  • Zarządzanie funduszami rządowymi
  • Świadczenie usług bankowych dla rządu federalnego, banków i innych klientów

Polityka monetarna banku

Bank Kanady w przeciwieństwie do większości innych banków centralnych nie jest w 100% niezależny od rządu. Osobą odpowiedzialną za jego prawidłowe funkcjonowanie jest kanadyjski minister finansów, który określa kierunek działania banku. W teorii minister finansów przy zgodzie Gubernatora Generalnego ma prawo ingerować w politykę jaką prowadzi Zarząd Banku Kanady, choć jak pokazuje praktyka taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca, a zarząd banku prowadzi niezależną politykę monetarną.

Cele i zadania banku

Cele i zadania Banku Kanady są ściśle określone w Akcie Kanadyjskim. Wynika z niego, iż bank centralny powinien regulować rynek kredytowy oraz walutowy, aby zapewnić jak najwyższy poziom gospodarczy kraju. Do jego celów zaliczyć można także kontrolę i ochronę zewnętrznej wartości krajowej jednostki monetarnej oraz łagodzenie wpływu wahań na jej wartość. Bank ma również za zadanie wspieranie dobrobytu gospodarczego i finansowego Kanady. W praktyce działania banku sprowadzają się przede wszystkim do utrzymania niskiej, stabilnej i przewidywalnej inflacji oraz dbanie o bezpieczeństwo kanadyjskiej waluty. Obecny cel inflacyjny banku to 2 procent z możliwym odchyleniem od tej wartości o 1 punkt procentowy.

Ciekawostki

Podczas II wojny światowej Bank Kanady pełnił kluczową rolę w finansowaniu kosztów prowadzenia wojny przez Kanadę. Sposób w jaki to robił był bardzo podobny do tego jaki znamy z dzisiejszej polityki luzowania monetarnego (QE), a więc drukowanie pieniędzy i skupowanie za nie kanadyjskich obligacji skarbowych. Różnica między QE, a działaniami BoC była taka, iż papiery były skupowane bezpośrednio od emitenta, a nie pośrednio od banków komercyjnych.

We wrześniu 1944 roku Bank Kanady założył spółkę o nazwie Business Development Bank of Canada (BDC), która miała za zadanie stymulowanie inwestycji kanadyjskich przedsiębiorstw.

Wszystkie artykuły związane z Bankiem Kanady możesz śledzić pod tagiem BoC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here