Naga Markets

japoński jen złożony w kształt koszuliOgromny program skupu aktywów Banku Japonii wprowadził go na nieznane do tej pory terytoria bankowości centralnej, a jego nieustannie rosnąca wartość okazała się większa niż wyniki generowane przez gospodarkę Kraju Kwitnącej Wiśni, będących jedną z największych na świecie,

przez cały rok.








Obligacje, których nie są w stanie spłacić

Łącznie bank skupił aktywa o wartości 553,6 bilionów jenów (5 bilionów dolarów), w porównaniu z nominalnym produktem krajowym brutto (PKB) wynoszącym 552,8 bilionów jenów na koniec czerwca. Bieżącego roku. Jak twierdzą analitycy najnowsze dane dotyczące dynamiki rozwoju ekonomicznego (publikacja zaplanowana na środę) pokażą spowolnienie gospodarcze co przełoży się na jeszcze większe pogłębienie luki.

japonski skup aktywów
Poziom skupu aktywów w Japonii pokonał wielkość gospodarki. Źródło: Bloomberg

Dla porównania aktywa Rezerwy Federalnej (FED) stanowią około 20 procent PKB Stanów Zjednoczonych, podczas gdy udziały Europejskiego Banku Centralnego (EBC) są równe około 40 procentom gospodarki strefy euro. I chociaż BoJ znacznie zredukował ilość kupowanych przez siebie japońskich obligacji rządowych, to jego stos tak zwanych JGB cały czas rośnie.

Z inflacją na poziomie o połowę niższym niż 2 procent, do którego dąży zarówno bank centralny, jak i rząd premiera Shinzo Abe (swoją drogą nieskutecznie od wielu lat), zakupy aktywów będą kontynuowane w „przewidywalnej przyszłości”, nawet jeśli tempo wzrostu będzie wolniejsze. Planowana na październik przyszłego roku podwyżka podatków od sprzedaży, po której nastąpi złagodzenie popytu w miarę jak zakończy się boom budowlany napędzany przez Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 r., prawdopodobnie oznacza ciągłą presję na bank centralny, aby utrzymać gospodarkę i jej tempo rozwoju na odpowiednim poziomie

“Nie ma teorii konsensusu co do tego, jak duże mogą się stać udziały banku centralnego, zanim zaczną być niebezpieczne”, powiedział Nobuyasu Atago, główny ekonomista Okasan Securities Co. i były urzędnik banku centralnego. “Pojawia się uczucie niepokoju wraz z tak silnym wzrostem aktywów skupowanych przez bank, ciężko jednak stwierdzić kiedy bank powinien powiedzieć stanowcze stop”.

125 bilionów kupione przez Kurodę w 5 lat

10 listopada bank centralny posiadał 456 bilionów jenów w JGB, co oznacza wzrost z 125 bilionów jenów, od momentu kiedy gubernator Haruhiko Kuroda rozpoczął swoją pierwszą rundę ekstremalnego luzowania ilościowego (z ang. quantitative easing, QE) w kwietniu 2013 roku. Na koniec czerwca bank posiadał 42,3 proc. niespłaconych japońskich obligacji rządowych i bonów skarbowych.

BoJ, FED i EBC skup aktywów vs PKB
Procentowy udział skupionych aktywów do wielkości gospodarki w Japonii, USA i strefie euro. Źródło: Bloomberg

“BoJ musi kontynuować swoją samodzielną podróż powiększania bilansu, aby utrzymać niskie stopy procentowe” – powiedział Masamichi Adachi, ekonomista z JPMorgan Chase & Co. i były urzędnik instytucji. W porównaniu z USA i Europą Japonia ma o wiele więcej pracy, aby pobudzić inflację, a polityka pieniężna nie wystarczy, jak twierdzi Adachi.

Sama ilość obligacji, które już zgromadzono oznacza, że BoJ musi kupować więcej, aby pokryć tylko te, które osiągają już termin zapadalności. Ilość obligacji o zbliżającym się terminie wykupu wynosi obecnie 50 bilionów jenów rocznie, według danych Bloomberg Economics’a. “Nie przewidujemy żadnych katastrof, ale ponieważ BoJ wciąga politykę monetarną głębiej w niezbadane terytorium, to prawdopodobnie będzie musiał stawić czoła kolejnym wyzwaniom”,

BoJ dokonał spustoszenia na rynku obligacji, gdzie zarówno wolumen, jak i zmienność obrotu gwałtownie spadły, a bardzo niskie stopy procentowe miażdżą marże, jakie banki komercyjne osiągają dzięki pożyczkom. Podczas gdy lipcowe zmiany w polityce ożywiły pewne ruchy na rynku obligacji, nadal nierozwiązane pozostają kwestie strukturalne.

W dalszej części pojawia się kwestia tego, co stanie się gdy BoJ zaczyna wyraźnie zmierzać w kierunku wyjścia z cyklu luzowania. Jeden z byłych urzędników instytucji stwierdził, że bank centralny zmierza w kierunku “półstałego” stanu strat bilansowych, gdy tylko zacznie zmieniać kierunek na politykę normalizacji.

BoJ miał 3,6 biliona jenów w rezerwach pod koniec marca, aby pokryć “możliwe straty na transakcjach obligacyjnych”. Najnowsze dane z września zostaną opublikowane jeszcze w tym miesiącu. “Oni już zaczęli odkładać pieniądze na czarną godzinę”, powiedział Harumi Taguchi, główny ekonomista w IHS Global Insight Inc. w Tokio. “Jeśli chodzi o limit tego, ile aktywów można jeszcze dokupić myślę, że BoJ naprawdę zbliża się do górnej granicy. Ilość nowo emitowanych JGB spada i nie czuję, że bank będzie kupował w tym samym tempie, nawet jeśli jest właścicielem większości rynku”.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj