Naga MarketsKurs jena i akcje rosną, gdy Bank Japonii ogłasza nielimitowany skup aktywówBank Japonii oświadczył, że kupi tyle obligacji rządowych, ile potrzeba, jednocześnie zwiększy zakup długów korporacyjnych. BoJ dodaje kolejny bodziec po ogłoszeniu stanu wyjątkowego w całym kraju zwiększając tym samym wsparcie finansowe dla walczących z kryzysem japońskich przedsiębiorstw. Kurs jena kontynuuje aprecjację czwartą sesję z rzędu względem dolara amerykańskiego.

  • Bank Japonii znosi limit rocznego zadłużenia publicznego 740 mld USD
  • Bank centralny zwiększa także zakup długów korporacyjnych
  • Inflacja pozostanie niska w tym roku

Te artykuły również Cię zainteresują
Rząd Japonii i BoJ koordynują działania w obliczu recesji

Szef Banku Japonii. Haruhiko Kuroda

Porzucając dotychczasową wytyczną dotyczącą zwiększenia stanu zadłużenia publicznego o około 80 trylionów jenów (743 miliardów dolarów) rocznie, BoJ nie ma obecnie żadnych ograniczeń co do wielkości skupowanych aktywów. Jednocześnie rząd Japonii wyemituje nowe obligacje w celu sfinansowania rekordowej wielkości bodźca.

Rząd i Bank Japonii naprawdę wzmacniają koordynację swoich działań – powiedział japoński minister gospodarki Yasutoshi Nishimura.

Bank centralny znalazł się pod rosnącą presją, aby zwiększyć bezprecedensowy bodziec monetarny, gdy koronawirus wyhamował światową gospodarkę i wpędził ją w recesję. BoJ prawdopodobnie również dostrzega potrzebę podjęcia zdecydowanych działań, zanim Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny odbędą swoje spotkania w tym tygodniu.

Pozostaje jednak pytanie, jak poniedziałkowy ruch faktycznie zmieni zakupy obligacji Bank Japonii. Obecny program kontroli krzywej dochodowości nie wymaga gwałtownego wzrostu zakupów, o ile rentowności 10-letnich obligacji utrzymują się na poziomie około 0%, więc wprowadzenie skupu bez ograniczeń zwiększa możliwość kupowania więcej teraz, a być może mniej na dłuższą metę.

Skup obligacji przez BoJ w rzeczywistości wyhamował. Źródło: Bank Japonii

Bank centralny zwiększył również zakres skupu obligacji korporacyjnych i papierów komercyjnych, ponad dwukrotnie zwiększając pułap pakietów do 20 trylionów jenów. Ma to na celu złagodzenie warunków finansowych dla firm w całej gospodarce, ponieważ pandemia blokuje popyt w kraju i za granicą.

BoJ rozszerzył również dostęp do programu pożyczek ratunkowych na szerszą gamę banków. Zgodnie z oświadczeniem i prognozami inflacja ma pozostać na poziomie zaledwie 0,7 procent w ciągu 12 miesięcy do marca 2021 r.

Decydenci Banku Japonii nie chcą powtórki z ostatniego kryzysu

Commerzbank sprzedał USD/JPY po 97.90 Pozostaje neutralny na EUR/USDDzięki dodatkowym środkom skoncentrowanym głównie na wspieraniu firm borykających się z problemami finansowymi bank nie zmienił krótko- i długoterminowych celów w zakresie stóp procentowych. Powrót do względnej stabilności na giełdach i zmniejszenie obaw o możliwość gwałtownej aprecjacji jena dały BoJ trochę swobody, aby pozostawić jedno z głównych narzędzie polityki bez zmian. Jednak niektórzy ekonomiści postrzegają porzucenie w dużej mierze symbolicznego limitu jako kolejny znak ograniczonej siły BoJ.

BoJ rozszerzył swoją politykę zgodnie z oczekiwaniami, ale ich nie przekroczył. To pokazuje, że bankowi centralnemu zaczyna brakować amunicji i trudniej jest stworzyć nowe środki do walki z recesją – powiedział Hideo Kumano, główny ekonomista w Dai-Ichi Life Research Institute i były urzędnik Banku Japonii.

Dodatkowe środki ogłoszone przez zarząd gubernatora Haruhiko Kurody wykazują większy stopień koordynacji polityki fiskalno-pieniężnej, a premier Shinzo Abe przeznaczył w tym miesiącu ponad 1 bilion dolarów na bodźce i towarzyszący mu plan emisji większej liczby obligacji.

Urzędnicy BoJ niewątpliwie pamiętają jak krytykowano ich za niedostateczne działanie w czasie ostatniego kryzysu finansowego i spowodowanie nadmiernego umocnienia jena, co ostatecznie wywołało zmianę przywództwa, która doprowadziła Kurodę do władzy w 2013 roku.

Japonia: Rynek akcji w górę, jen coraz silniejszy

Reakcja rynku na działania Banku Japonii jest mieszana. Indeks giełdowy Nikkei 225 dodał do ostatnich zysków, kończąc poniedziałkową sesję na +2,7%. Jen umocnił się wobec dolara do 107,18 wkrótce po zamknięciu rynku akcji, z poziomu około 107,48 bezpośrednio przed decyzją.

Spadek pary USDJPY poniżej wsparcia 107 otworzy drogę do lokalnego poziomu 10,440 z celem na tegoroczne minimum 101,18. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 112,20 wyhamowałby presję sprzedających.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs pary USDJPY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary USDJPY na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here