TMS


„Bank Japonii ma pełne ręce roboty podczas następnych pięciu lat, dotyczy to również kwestii normalizacji polityki monetarnej”, powiedział w Tokio prezes BoJ Haruhiko Kuroda podczas swojej reinauguracji. „Będziemy się starać osiągnąć stabilność cen, a następnie przeprowadzimy proces normalizacji. Zostałem wybrany na kolejne pięć lat, zamierzam w pełni się poświęcić swojej funkcji przez ten czas”.

Słowa Kurody stanowią silny kontrast w porównaniu z tymi z początku jego poprzedniej kadencji w 2013 roku, gdy powiedział, że BoJ osiągnie poziom inflacji w wysokości 2% w ciągu najbliższych dwóch lat. Od czasu wypowiedzenia tych słów minęło 5 lat, a inflacja jest dopiero w połowie drogi do celu.

Wiele pytań podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczyły tego, czy i kiedy bank zacznie zmniejszać lub zakończy luzowanie ilościowe na ogromną skalę. Niedawno Kuroda zapowiedział, że bank centralny będzie rozważał wyjście z programu stymulacyjnego w kwietniu następnego roku, ponieważ wtedy według prognoz uda się osiągnąć cel inflacyjny. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat wszelkie przewidywania były przesuwane w czasie wiele razy, według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga inflacja nie dojdzie do 2% w ciągu najbliższego roku.

Wczoraj Kuroda nie powtórzył tej prognozy, nie obiecał również, że inflacja wzrośnie do pożądanego celu w ciągu jego kolejnej kadencji. „Największy priorytet ma strategia wyjścia” – powiedział prezes.

Takie są również oczekiwania rynkowe na działania BoJ w ciągu pięciu najbliższych lat, tak wynika z raportu Hideo Kumano, głównego ekonomisty w Dai-ichi Life Research Institute. Wielu analityków obawia się skutków ubocznych zbyt długiego prowadzenia luźnej polityki monetarnej.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here