Naga MarketsBitcoin wzrasta powyżej 11000 USD. Bank Japonii planuje cyfrową walutęBank Japonii (BoJ) oświadczył w piątek, że rozpocznie eksperymenty w przyszłym roku nad stworzeniem własnej cyfrowej waluty, opierając się m.in. o wysiłki innych banków centralnych. Wszystko po to, aby nadrobić zaległości w innowacjach w sektorze prywatnym. Tymczasem najpopularniejsza wirtualna waluta Bitcoin wzrasta trzecią sesję z rzędu przebijając w piątek poziom 11000 USD.

  • Pierwsza faza eksperymentów z cyfrową walutą już w kwietniu 2021 roku
  • Bank Japonii podkreślił, że CBDC uzupełni, a nie zastąpią gotówkę
  • Cyfrowa waluta może być używana nie tylko do płatności krajowych, ale i transgranicznych

Japonia: nowy premier skupiony na cyfryzacji i reformach administracyjnych

Posunięcie BoJ nastąpiło w tandemie z ogłoszeniem grupy siedmiu innych głównych banków centralnych, na temat tego, co uważają za podstawowe cechy waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), takich jak elastyczność czy jasne ramy prawne.

Jest to również zgodne z tym, że nowy japoński premier Yoshihide Suga skupił się na promowaniu cyfryzacji i reform administracyjnych w celu zwiększenia konkurencyjności kraju.

W raporcie przedstawiającym podejście do CBDC, BoJ oświadczył, że przeprowadzi pierwszą fazę eksperymentów nad podstawowymi funkcjami CBDC, takimi jak emisja i dystrybucja, na początku roku fiskalnego rozpoczynającego się w kwietniu 2021 r.

Eksperymenty będą częścią wysiłków banku centralnego, aby dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób CBDC może zostać przeznaczone do szerokiego użytku wśród ogółu społeczeństwa, w tym firm i gospodarstw domowych. Bank podkreślił, że CBDC uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i skupi się na uczynieniu systemów płatności i rozliczeń wygodniejszymi.

Według raportu, bank centralny planuje również, aby instytucje finansowe i inne podmioty prywatne pełniły rolę pośredników między bankiem centralnym, a użytkownikami końcowymi.

Chociaż BoJ obecnie nie planuje wydawania CBDC ważne jest, aby dokładnie przygotować się do reagowania na zmieniające się okoliczności – czytamy w raporcie.

W drugiej fazie eksperymentów bank centralny przyjrzy się potencjalnemu projektowi CBDC, np. czy powinien ustalić limit wydanej kwoty i wypłacać wynagrodzenie za depozyty. Jako ostatni krok przed emisją, BoJ uruchomi program pilotażowy z udziałem prywatnych firm i gospodarstw domowych.

Bank Japonii dodał, że byłoby pożądane, aby CBDC był używany nie tylko do płatności krajowych, ale i transgranicznych. Japonia jest ostrożna, jeśli chodzi o zbyt szybkie innowacje w walutach cyfrowych, biorąc pod uwagę zakłócenia społeczne, jakie mogłoby to wywołać w kraju, który ma najbardziej kochającą gotówkę populację na świecie.

Jednak stały postęp Chin w zakresie emisji cyfrowej waluty skłonił rząd do ponownego rozważenia i zobowiązania się do dokładniejszego przyjrzenia się temu pomysłowi. Ostatnie wysiłki BoJ, aby nadrobić zaległości, obejmują m.in. utworzenie nowego zespołu zajmującego się emisją cyfrowej waluty i prowadzenie wspólnych badań z innymi bankami centralnymi.

Plus500

Bitcoin ponownie powyżej 11000 USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty BTC/USD po trzech sesjach wzrostowych z rzędu ponownie znalazły się w piątek powyżej poziomu 11000 USD. Tym samym kurs ma szanse przebić lokalne maksimum w okolicach 11200 z celem na wrześniowy szczyt 12000 USD. Z drugiej strony główne wsparcie stanowi psychologiczny poziom 10000 USD i dopiero jego przebicie wyhamowałoby presję kupujących.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here