Naga MarketsKuroda
Haruhiko Kuroda, Gubernator Banku Japonii

Bank Japonii (Bank of Japan; BoJ) postanowił w trakcie styczniowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Zmianie uległy jednak projekcje dot. zmiany poziomów dynamiki wzrostu gospodarczego oraz inflacja na lata 2020 – 2022. Zdaniem przedstawicieli banku centralnego, japońska gospodarka skurczyła się w minionym roku bardziej niż pierwotnie zakładano, jednak ożywienie gospodarcze w tym i przyszłym roku będzie szybsze od szacowanego dotychczas.

  • Dziś odbyło się posiedzenie BoJ
  • Bank Japonii nie zdecydował się w styczniu na zmianę poziomu stóp proc.
  • Pandemia uderzyła w japońską gospodarkę bardziej niż prognozowano
  • Nowy pakiet stymulacyjny ma pobudzić wzrost gospodarczy 

Recesja okazała się większa niż prognozowano

Bank Japonii ocenia, że przez wzgląd na nagły wzrost liczby pozytywnie zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem, obecny stan gospodarki prezentuje się gorzej niż oczekiwano. Zapowiedziany w ubiegłym miesiącu, rządowy pakiet stymulacyjny ma jednak spowodować silniejsze odbicie w II kw. 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– BOJ stał się bardziej ostrożny co do obecnego stanu gospodarki z powodu ponownego wystąpienia stanu wyjątkowego. Ale ich przesłanie jest takie, że nie musisz być bardziej pesymistycznie nastawiony do kolejnych lat, ponieważ fiskalny pakiet stymulacyjny jest na wyciągnięcie ręki i oczekuje wprowadzenia szczepionki – powiedział Eiji Kitada, główny ekonomista w Hamagin Research Institute.

Dodał on jednak, że podwyższenie prognoz gospodarczych na 2021 r. jest prawdopodobnie spowodowane odbiciem i nie powinno być traktowane jako oznaka optymizmu lub sygnał osłabienia polityki.

Ożywienie gospodarcze nadejdzie w kwietniu br.

Według najnowszych prognoz BoJ, gospodarka Japonii skurczyła się w roku 2020 o 5,6 proc., a nie jak dotychczas zakładano – o 5,5 proc. W 2021 r. bank spodziewa się jednak wzrostu PKB o 3,9 proc. a w 2022 r. o 1,8 proc. Oba te szacunki są lepsze od poprzednich, które wskazywały na to, że dynamika ożywienia gospodarczego uplasuje się odpowiednio na poziomie 3,6 proc. w 2021 r. i 1,6 proc. w 2022 r.

W perspektywie krótkoterminowej BOJ prognozuje, że do marca br. gospodarka skurczy się o 5,6 proc. w skali roku, w porównaniu z październikową prognozą zakładająca spadek o 5,5 proc. Wraz z pojawieniem się nowego pakietu stymulacyjnego, od kwietnia oczekuje się natomiast ożywienia gospodarczego.

Jeśli chodzi o inflację, BOJ podtrzymał swoją prognozę, że wzrost cen prawdopodobnie nie osiągnie celu banku w wysokości 2 proc. przed początkiem 2023 roku, kiedy wygaśnie obecna kadencja gubernatora Haruhiko Kurody.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych mają rosnąć w 2021 r. w tempie 0,5 proc. a w 2022 r. o 0,7 proc.

Kurs dolara wraca do spadków

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/JPY zauważymy, że rynek ten od dłuższego czasu porusza się w trendzie spadkowym, w którym kluczowym oporem jest linia tendencji. Warto zwrócić uwagę, że wskutek niedawnych wzrostów dolara, kurs USD/JPY dotarł w okolice wspomnianej linii, gdzie już kilka dni temu ponownie pojawiła się reakcja podażowa., co mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

USD/JPY Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAsbis z rekordowymi miesięcznymi przychodami w grudniu 2020 roku
Następny artykułIG Group przejmuje amerykańskiego brokera tastytrade za miliard dolarów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here