Naga MarketsKurs jena w odwrocie. Bank Japonii obniży prognozy wzrostu w tle pandemiiEkonomiści oczekują, że japoński bank centralny (BoJ) obniży swoje prognozy wzrostu i cen na bieżący rok budżetowy w przyszłotygodniowym przeglądzie stóp procentowych. Głównym powodem ma być pandemia koronawirusa, która negatywnie wpływa na ożywienie gospodarcze. Kurs pary USD/JPY wzrasta drugą sesję z rzędu oscylując we wtorek w okolicach poziomu 105,50.

  • BoJ spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 4,7% w bieżącym roku fiskalnym kończącym się w marcu 2021 r.
  • Gospodarka Japonii skurczyła się o rekordowe 28,1% w ujęciu rocznym w okresie kwiecień-czerwiec
  • Obecna prognoza BoJ zakłada spadek podstawowych cen konsumpcyjnych o 0,5% w tym roku podatkowym

Japonia w obliczu spowolnienia gospodarczego. BoJ obniży prognozy

Jednak jakakolwiek obniżka w prognozach nie wywoła raczej natychmiastowej ekspansji bodźca monetarnego. Na chwilę obecną Bank Japonii oczekuje, że trzecia co do wielkości gospodarka świata odnotuje umiarkowany wzrost.

Głównym powodem rewizji w dół wzrostu jest większy niż oczekiwano spadek gospodarczy w okresie kwiecień-czerwiec i słabsza konsumpcja latem.

Słabe wydatki sektora usług i perspektywa głębszych cięć wydatków kapitałowych przesłaniają perspektywy ożywienia gospodarczego – oznajmił ekspert Reutersa.

W najnowszej projekcji z lipca BoJ spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 4,7% w bieżącym roku fiskalnym kończącym się w marcu 2021 r. To mniej pesymistyczne niż prognozowany w tym miesiącu spadek o 6,0% w sondażu przeprowadzonym przez Reutersa.

Prognozy BoJ z lipca zostały opracowane przed publikacją danych, które pokazały, że gospodarka Japonii skurczyła się o 28,1% w ujęciu rocznym w okresie kwiecień-czerwiec, najgorszy powojenny spadek.

Według ekonomistów, decydenci nieznacznie obniżą prognozę inflacji na bieżący rok podatkowy, głównie ze względu na wpływ rządowej kampanii oferującej zniżki na podróże krajowe. Obecna prognoza BoJ zakłada spadek podstawowych cen konsumpcyjnych o 0,5% w tym roku podatkowym.

Jednocześnie jest mało prawdopodobne, aby zarząd wprowadził istotne zmiany w swoich prognozach wzrostu i cen na lata fiskalne kończące się w marcu 2022 i 2023 r.

Plus500

Jen osłabia się do dolara we wtorek na Forex

Notowania pary walutowej USD/JPY wzrastają drugi dzień z rzędu oscylując nieco powyżej poziomu 105,50. Najbliższym poziomem oporu jest 106,0, a jego przebicie otworzy drogę do sierpniowego szczytu 107,0. Z drugiej strony lokalne wsparcie znajduje się w okolicach dołka z października 105, a kluczowy poziom przebiega w okolicach strefy 104-104,44. Dopóki cena nie przebije żadnego z ww. poziomów dopóty powinna pozostać w konsolidacji.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here