Naga Markets



Bank Handlowy z rekomendacją "sprzedaj". DM BOŚ obniża cenę docelową do 31,2 złNajnowsza prognoza DM BOŚ zakłada, że w 2020 roku przychody banku spadną do 2,04 mld zł z 2,22 mld zł w roku ubiegłym. Zysk netto ma spaść do 245 mln zł z 480 mln zł w 2019. Sygnałem zwiastującym pogorszenie będzie raport za I kwartał, który zostanie podany 14 maja.

  • Analitycy DM BOŚ obniżyli wycenę Banku Handlowego do 31,2 zł z 56,1 zł, a rekomendacje do “sprzedaj” z “trzymaj”.
  • Wyniki pierwszego kwartału w Banku Handlowym będą obciążone rosnącymi odpisami aktualizującymi.
  • Notowania akcji Banku Handlowego spadły od początku roku o blisko 30%, a indeks WIG-BANKI ponad 40%

Zobacz również: Największy spadek optymizmu konsumentów od ponad dekady

Analitycy DM BOŚ prognozują spadki przychodów Banku Handlowego

Analitycy spodziewają się pogorszenia wyników zarówno w ujęciu rok-do-roku, jak i kwartał-do-kwartału, przede wszystkim za sprawą widocznego podwyższenia odpisów aktualizujących przy utrzymaniu pozostałych pozycji rachunku wyników na przyzwoitym poziomie. Prognozują w I kwartale 2020 roku 35 mln zł zysku netto (-80 proc. kw./kw. i -41 proc. r/r).

Analitycy przewidują utrzymanie solidnych wolumenów i wzrosty portfeli kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych i korporacyjnych. Zakładają również wzmożoną aktywność na polu depozytów. Przewidują duży napływ depozytów potwierdzający opisywane w mediach zjawisko gromadzenia środków przez przedsiębiorstwa.

W raporcie napisano: „Dlatego w oczekiwaniu rosnących kosztów odsetkowych wynik odsetkowy netto będzie nieco niższy niż w ubiegłym kwartale; prognozujemy go na 290 mln zł. Wynik z tyt. opłat i prowizji powinien otrzymać turbodoładowanie za sprawą wysokich obrotów na rynkach kapitałowych (silna zmienność). Prognozujemy w I kw. br. 142 mln zł wyniku z tyt. opłat i prowizji (+6 proc. r/r). Ponadto spodziewamy się obniżenia wyniku Banku na pozostałej działalności w stosunku do poprzedniego kwartału biorąc pod uwagę bezprecedensową skalę zamętu na rynkach papierów dłużnych (dominacja podejścia risk-off). Zważywszy na to oczekujemy niższego udziału wyniku na dział. handlowej i inwestycyjnej i ostatecznie prognozujemy 100 mln zł wyniku na pozostałej działalności (-21 proc. r/r). Wg naszych szacunków, łączny dochód banku za I kw. br. wyniesie 532 mln zł (-1 proc. r/r)”.

Zobacz również: Koronawirus powodem zamknięcia części śląskich kopalni?

Wyraźne spadki kursu w ostatnich kilku miesiącach

Podczas wtorkowej sesji, akcje Banku Handlowego nie cieszyły się zbytnią popularnością wśród inwestorów. Kurs oscylował w okolicach 36-36,6 zł. Obrót wyniósł zaledwie 0,66 mln zł. Poniższy wykres przedstawia zachowanie kursu Spółki z ostatnich 12 miesięcy:

Notowania Banku Handlowego z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

Walory Spółki, spadają bardzo mocno od połowy lutego, kiedy to za jedną akcję płacono blisko 60 zł. Rekomendacje analityków nie napawają optymizmem. Do wyznaczonego przez nich poziomu 31,2 zł. za jedną akcję, brakuje kilkunastu procent. Patrząc na dane historyczne, kurs akcji był na tak niskim poziomie podczas kryzysu z końca pierwszej dekady XXI wieku. Wówczas w pewnym momencie notowania spadły poniżej 20 zł.

Bank Citi Handlowy powstał z połączenia dwóch banków – Banku Handlowego w Warszawie S.A. – najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. Citi Bank obsługuje zarówno klientów indywidualnych, korporacyjnych, rządowych jak i instytucjonalnych. Każdej grupie klientów zapewnia bogaty wachlarz produktów i usług finansowych w zakresie bankowości detalicznej, bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Prowadzi usługi maklerskie, bankowości transakcyjnej oraz zarządzania majątkiem.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here