Naga MarketsBank Handlowy miał 72,74 mln zł zysku netto, 57,66 mld zł aktywów w II kw.Warszawa, 20.08.2021 (ISBnews) – Bank Handlowy odnotował 72,74 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2021 r. wobec 89,3 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 168,39 mln zł wobec 265,11 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 150,67 mln zł wobec 123,78 mln zł rok wcześniej.„Zysk netto w drugim kwartale wyniósł 73 mln zł ze względu na niską aktywność banku na rynku obligacji skarbowych oraz w efekcie działalności skarbcowej prowadzonej w pierwszych trzech miesiącach roku. Ta ostatnia działalność była motorem wzrostu zysku za pierwsze półrocze do 468 mln zł, co oznacza potrojenie zysku w stosunku do tego samego okresu 2020 roku” – czytamy w komunikacie.

Wynik na inwestycyjnych dłużnych aktywach finansowych wyniósł 3,6 mln zł w II kw. wobec 69,45 mln zł w II kw. 2020 roku.

Wynik na handlowych instrumentach finansowych i rewaluacji wyniósł 93,06 mln zł wobec 101,62 mln zł rok wcześniej.

Wynik z tytułu oczekiwanych strat kredytowych wyniósł 9,62 mln zł wobec 110,03 mln zł w II kw. 2020 r.

Koszty działania i koszty ogólnego zarządu wyniosły 252,62 mln zł w II kw. wobec 268,52 mln zł rok wcześniej.

Wskaźnik koszty/dochody wyniósł 67% w II kw.

invest

Aktywa razem banku wyniosły 57,66 mld zł na koniec II kw. 2021 r. wobec 60,94 mld zł na koniec II kw. 2020 r.

Bank podał, że wzrost polskiej gospodarki w II kwartale 2021, w tym produkcji przemysłowej i eksportu, przełożył się na wysoką aktywność przedsiębiorstw w obszarach wymiany walut w banku (+84% r/r wolumeny FX klientów globalnych; +32% r/r klienci bankowości przedsiębiorstw) i przelewów zagranicznych (+16% kw/kw) a także na wzrost akcji kredytowej w branżach nastawionych na eksport.

„Powracający optymizm klientów oznaczał dla nas wyższy wynik prowizyjny, zarówno w bankowości instytucjonalnej, w której wzrost wyniósł 18% r/r, jak i w usługach dla klientów indywidualnych. Cieszy nas, że dzięki stabilnemu i odpowiedzialnemu modelowi biznesowemu możemy konsekwentnie realizować politykę dywidendową wobec naszych akcjonariuszy” – powiedziała wiceprezes zarządu do spraw finansowych Natalia Bożek, cytowana w komunikacie.

W II kwartale bank był aktywny na rynku dłużnych papierów wartościowych poprzez udział w transakcjach emisji obligacji korporacyjnych na rynku lokalnym w kwocie 500 mln zł oraz, wraz z grupą Citi, emisji euroobligacji na kwotę 513 mln euro. Bank uzyskał też mandaty na IPO firm z segmentu mniejszych przedsiębiorstw i z branży technologicznej, podano także.

Z kolei większy optymizm klientów detalicznych znalazł swoje odzwierciedlenie w powrocie zwyczajów zakupowych sprzed pandemii i w dobrej dynamice przychodów prowizyjnych na kartach kredytowych (+12% kw/kw) oraz wyższej transakcyjności, zwłaszcza w branżach turystycznej.

„Bank umocnił swoją pozycję w zarządzaniu majątkiem klientów segmentu wealth management, odnotowując rekordowy poziom środków pod zarządzaniem. Sprzedaż produktów inwestycyjnych wzrosła o 34% a saldo produktów inwestycyjnych o 39% r/r” – czytamy również.

Depozyty globalnych firm „digital” na koniec czerwca w banku były o ponad połowę wyższe niż w grudniu zeszłego roku.

Wskaźnik kredyty/depozyty wyniósł 48% na koniec II kw.

W I-II kw. 2021 r. bank miał 467,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 115,66 mln zł zysku rok wcześniej.

„Oczekujemy, że szybsze niż prognozowane odbicie gospodarcze pozytywnie przełoży się na rozwój naszych klientów. Będziemy ich w tym wspierać, między innymi oferując nowoczesne rozwiązania, które ułatwią im prowadzenie biznesu w Polsce i na rynkach międzynarodowych” – podkreśliła wiceprezes, kierująca pracami zarządu banku Elżbieta Czetwertyńska.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-II kw. 2021 r. wyniósł 471,19 mln zł wobec 111,87 mln zł zysku rok wcześniej.

Łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 20,5% na koniec czerwca wobec 22,6% rok wcześniej.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie – najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r. Aktywa razem banku wyniosły 60,9 mld zł na koniec 2020 r.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: stooq eur pln | euro korona islandzka | pgnig akcje | jak kupić ethereum | famur kurs akcji | kurs neuca | kurs euro wykres |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here