Naga MarketsBank Francji przeprowadził piąty eksperyment cyfrowej waluty (CBDC) z BNP Paribas, EuroclearPo ostatnich wiadomościach o rosyjskich testach cyfrowego rubla waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) szybko zyskują na popularności. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo mogą powszechnie obowiązywać, zwłaszcza że coraz więcej krajów rozpoczyna swoje własne programy testowe. W marcu Centralny Bank Francji przeprowadził już piąty z kolei eksperyment z cyfrową walutą, w którym uczestniczyło kilka banków inwestycyjnych, w tym BNP Paribas i izba rozliczeniowa Euroclear.

Technologia blockchain przyszłością CBDC

W poniedziałkowym oświadczeniu Bank Francji stwierdził, że eksperyment został przeprowadzony wraz z europejską firmą blockchainową LiquidShare i obejmował emisję oraz rozliczenie zarówno nienotowanych, jak i notowanych papierów wartościowych przy użyciu technologii blockchain.– Ten eksperyment umożliwił przetestowanie integracji działalności emisyjnej i rozliczeniowej, w tym wymiany na rynku wtórnym – powiedział Bank Francji.

W eksperyment i jego wcześniejsze odsłony zaangażowane były również inne organizacje takie jak: CACEIS Bank, CIC Market Solutions, Caisse des Dépôts, La Banque Postale, Kriptown, Euronext, Axa Investment Managers, Crédit Agricole Titres oraz kilka innych.

Bank Francji planuje kolejne testy

Bank Francji powiedział, że jego inne eksperymenty są w toku, a wszystkie wyciągnięte wnioski będą odgrywać ważną rolę w jego analizie korzyści płynących z CBDC.

W czerwcu bank ogłosił nowy eksperyment CBDC, który odbędzie się we współpracy z Narodowym Bankiem Szwajcarii. Eksperyment będzie się nazywać “Projekt Jura” i obejmie swoim zakresem rynek pożyczek hurtowych między bankami, a nie jak do tej pory rynek transakcji publicznych.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here