Naga MarketsBank Finlandii opublikował obszerny raport pod nazwą „Wielka iluzja kryptowalut”, w którym wyjaśnia, dlaczego uważa koncepcję cyfrowych walut za błędną. Artykuł został opracowany przez Aleksiego Gryma, który pełni rolę Doradcy w Sprawach Cyfryzacji oraz Dyrektora Procesów Cyfrowych Banku w Wydziale Stabilności Finansowej i Statystyki. Raport skupił się na fundamentalnej naturze kryptowalut.

Zwolennicy kryptowalut nie rozumieją natury pieniądza

Aleksi Grym uważa, że kryptowaluty „pokazują, jak słabo wciąż jest rozumiany koncept pieniądza”. Są one również przykładem na to, w jaki sposób Internet oraz media społecznościowe utrudniają odróżnienie faktów od fikcji. Jak to określił autor, kryptowaluty nie są prawdziwymi walutami, a jedynie „systemami księgowymi dla nieistniejących aktywów.W raporcie można przeczytać, że technologia rejestrów rozproszonych, na przykład blockchain, jest dobrym sposobem przechowywania informacji, ale jej implementacja w kryptowalutach jest „niezgodna z fundamentalną funkcjonalnością pieniądza”. Jego zdaniem system ten jest nadal zcentralizowany. Mimo iż istnieje mnóstwo zsynchronizowanych kopii, to nie ma to znaczenia, ponieważ każda z nich zawiera te same dane.

Czym jest pieniądz?

Artykuł opiera się na kilku badaniach Bitcoina i kryptowalut, które zawierają raczej negatywne spojrzenie na ten koncept. Krypto jest określane w nich jako bańka lub instrument spekulacyjny bez żadnej wartości fundamentalnej. Wiele dużych instytucji zajmuje taką pozycję. Grym odrzuca również możliwość stworzenia cyfrowej waluty przez centralne instytucje, ponieważ jego zdaniem oznaczałoby to „w praktyce utrzymywanie rachunków bankowych przez bank centralny”.

Grym wielokrotnie zadaje w artykule pytanie „Czym jest pieniądz?”. Zwrócił uwagę na ewolucję definicji na przestrzeni lat. Opisał pieniądze w skrócie jako środek wymiany, mający jednostkę oraz posiadający wartość. W przypadku kryptowalut, zdaniem Gryma wartość bierze się z powietrza. Ciekawe spojrzenie w czasach kreacji pieniędzy przez banki. Co myślicie o takiej retoryce?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here