Naga MarketspetroBank centralny Wenezueli bada możliwości przechowywania bitcoinów (BTC) i etheru (ETH). Informację podało jednak mediom anonimowe źródło, które podobno ma bezpośredni wgląd w tę sprawę.

Według artykułu Bloomberga z  dnia 26 września bank centralny Wenezueli przygląda się bliżej sprawie, czy ma możliwość przechowywania kryptowalut.

Bank centralny a kryptowaluty

Państwowa spółka naftowa i gazowa Petroleos de Venezuela SA (PSDV) zwróciła się do banku centralnego z prośbą o zbadanie powyższej sprawy po tym, jak producent ropy napotkał trudności w otrzymywaniu płatności od międzynarodowych klientów z powodu sankcji USA wobec obecnego reżimu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Anonimowe źródła podały, że PSDV chce więc sprzedawać ropę za kryptowaluty, ale do tego potrzebuje wenezuelskiego banku centralnego. Planuje zlecić instytucji centralnej płacenie dostawcom w kryptowalutach.

W konsekwencji w nadziei na przezwyciężenie izolacji od globalnego systemu finansowego, wenezuelski bank centralny podobno analizuje propozycje, w której kryptowaluty będą wliczane do międzynarodowych rezerw kraju, które obecnie wynoszą poziom 7,9 miliarda dolarów. To zresztą najniższy poziom od wielu lat.

Wenezuela otrzymała swój pierwszy bitomat

Media poinformowały też we wrześniu, że po wielu niepowodzeniach w mieście San Antonio del Táchira zainstalowano pierwszy bitomat w Wenezueli. Latynoska firma Panda BTM zainstalowała maszynę obsługującą kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) i DASH, a także oficjalną walutę peso.

W kraju obowiązuje też nadal Petro – narodowa cyfrowa waluta. W założeniu miała ona pomóc krajowi wyjść z poważnego kryzysu gospodarczego, w który wprowadziła Wenezuelę mieszanka polityki socjalnej rządu i sankcji ze strony USA. Niestety projekt okazał się porażką. Władza boleśnie przekonała się, że siłą takiej waluty jest wiara obywateli w jej moc. Ci ostatni zaś nie chcą ponoć płacić Petro, wolą za to bitcoina, a którego ponoć częściej inwestują, by nie tracić swoich oszczędności. Pokazuje to, że kryptowaluty korzystają na kryzysach gospodarczych i mogą w takich wypadkach być określane mianem bezpiecznej przystani. Podobną sytuację było widać sześć lat temu w Grecji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here