Naga MarketsPołudniowoafrykański Bank Rezerw (SARB) z sukcesem wprowadził system płatności międzybankowych oparty o Proof-of-Concept (PoC). Tak wynika z oświadczenia prasowego opublikowanego 5 czerwca przez sam bank. Do działania systemu wykorzystywana jest kryptowaluta Quorum, prywatna sieć blockchain oparta na Ethereum.

Według raportu SARB, wszystkie cele „Projektu Khokha” zostały osiągnięte. Najważniejszą funkcją wprowadzonego systemu była możliwość zbudowania systemu płatności dla rynku międzybankowego wykorzystującego koncepcję PoC. Południowoafrykański rand został do tego celu stokenizowany za pomocą technologii rozproszonych rejestrów (DLT).

W próbach działania systemu uczestniczyło 7 banków z RPA. Partnerem technicznym był inkubator blockchainowy ConsenSys, a także międzynarodowa firma audytowa i księgowa PricewaterhouseCoopers Inc.

Wprowadzony przez Projekt Khokha system pozwala na pozbycie się pośredników – każdy bank jest odpowiedzialny za skonfigurowanie swojego połączenia z siecią. System wykorzysta tokeny na sieci blockchain zamiast tradycyjnej gotówki do rozwiązywania kwestii zobowiązań banków.

Według przedstawiciela ConsenSys, wszelkie przepływy pieniężne zostaną zaszyfrowane, przez co banki będą mogłoby podejrzeć jedynie transakcje ze swoim udziałem. Główny klucz dekryptujący całą sieć będzie w posiadaniu banku centralnego, który ma monitorować płynność oraz sprawdzać transakcje pod względem legalności.

Według raportu SARB nowy system jest szybki, w testach udało się przeprowadzić wszystkie transakcje na wysokie sumy w wymaganym czasie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here